Wiadomości

Peszmergowie uznali operację wojsk irackich w prowincji Kirkuk za akt wypowiedzenia wojny Kurdom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Atak na Kirkuk można traktować jako akt wypowiedzenia wojny Kurdom, oświadczyło dowództwo peszmergów, czyli bojowników kurdyjskich.

W poniedziałek agencja AFP podała, że dziesięciu peszmergów zginęło, a 27 zostało rannych w nocy z niedzieli na poniedziałek w irackim Kurdystanie w czasie walk ze sprzymierzonymi z iracką armią i wspieranymi przez Iran siłami paramilitarnymi Haszed al-Szabi.

Ten bilans ofiar został przekazany AFP przez przedstawiciela władz miasta Dżamdżamal (prowincja As-Sulajmanijja), który podkreślił, że obejmuje on jedynie dane ze szpitali znajdujących się w rejonie tego miasta. Według kurdyjskich władz kilkudziesięciu peszmergów jest zaginionych.

W wyniku rozpoczętej dzisiejszej nocy operacji armia iracka przejęła kontrolę nad stacją elektryczną w Kirkuku, zakładem przerobu gazu, bazą wojskową K-1 i szeregiem innych obiektów. Z kolei iracka policja bez walki zajęła budynek administracji prowincji. Większość kurdyjskich urzędników, w tym gubernator prowincji Nadżmaddin Karim, już rano ewakuowała się w głąb Kurdystanu.

Czytaj też:

Czy to początek wojny iracko – kurdyjskiej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!