Wiadomości Wiara

Papież Franciszek: Chrzcić należy dzieci, nie czekając, aż dorosną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej powiedział, że chrzcić należy dzieci, a nie – jak dodał – czekać, aż dorosną. Wskazywał, że chrzest to „drugie urodziny” i dlatego trzeba znać jego datę.

W katechezie na temat chrztu Franciszek mówił, że od dawnych czasów „dzieci są chrzczone w wierze rodziców”.

– Niektórzy myślą: »ale po co chrzcić dziecko, które tego nie rozumie? Poczekajmy, aż dorośnie, zrozumie i samo poprosi o chrzest«. Ale to oznacza brak ufności w Ducha Świętego” – ocenił papież.

– Kiedy chrzcimy dziecko, wchodzi do niego Duch Święty i to on sprawia, że rosną w nim cnoty chrześcijańskie, które potem rozkwitną – dodał.

– Zawsze należy dać szansę wszystkim dzieciom na to, aby miały w sobie Ducha Świętego, który będzie je prowadził w życiu – podkreślił Franciszek. Zaapelował: „Nie zapominajcie chrzcić dzieci”.

„Jesteśmy chrześcijanami na tyle, na ile w naszych sercach pozwalamy żyć i działać Panu Jezusowi. Sakramentem, który zainicjował w nas to życie, jest chrzest święty” – wyjaśnił. Papież powiedział wiernym, że wszyscy powinni znać datę swego chrztu, bo – jak zaznaczył – „są to kolejne urodziny, rocznica naszego odrodzenia”.

– Zjednoczeni z Chrystusem i braćmi współpracujmy razem we wspólnocie Kościoła, każdy zgodnie z otrzymanym od Boga powołaniem, na rzecz odnowy ludzkich serc i przemiany świata – zaapelował.

Zwracając się do Polaków, Franciszek nawiązał do niedawnych obchodów Wielkiego Tygodnia, mówiąc: „W Wigilię Paschalną odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne: wyrzekliśmy się złego ducha i wszystkiego, co prowadzi do grzechu, wyznaliśmy naszą wiarę i przyrzekliśmy wierność Chrystusowi”.

– Te przyrzeczenia muszą być ponawiane właściwie każdego dnia, by naszą świadomość przenikała obecność Chrystusa w nas i pragnienie służenia Mu całym życiem – dodał.

Na audiencji obecni byli przedstawiciele kierownictwa i klubów włoskiej trzeciej ligi piłkarskiej (Lega Pro – red.) w związku z zorganizowanym przez nie turniejem z udziałem trudnej młodzieży. Z tej okazji przy placu Świętego Piotra urządzono trzy małe boiska piłkarskie, na których nastolatki grały w piłkę podczas papieskiej audiencji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!