Świat Wiadomości

Papież chwali Czyngis-Chana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Papież Franciszek po raz kolejny szokuje. Po wezwaniu do Rosjan by pamiętali o dziedzictwie Piotra I i Katarzyny II, wygłosił podobne słowa podczas swojej wizyty w stolicy Mongolii – Ułan Bator.

Papież chwali Czyngis-Chana. W swoim przemówieniu, nawiązując do 860 rocznicy urodzin założyciela imperium mongolskiego, Czyngis-Chana papież, Franciszek wyraził uznanie dla jego „zdolności integrowania różniących się ludów”.

Dałby Bóg, żeby na ziemi spustoszonej przez nazbyt wiele konfliktów, odtworzyły się, z poszanowaniem ustawodawstwa międzynarodowego, warunki tego, co kiedyś było pax mongolica, to jest brakiem konfliktów – stwierdził Franciszek. -Niech przeminą mroczne chmury wojny, niech zostaną zmiecione przez zdecydowaną wolę powszechnego braterstwa, w którym napięcia są rozwiązywane na podstawie spotkania i dialogu, a wszystkim są gwarantowane prawa podstawowe! – dodał.

Witający Franciszk  prezydent Mongolii, Khurelsukh Ukhaa powiedział, że po raz pierwszy papież składa wizytę państwową w kraju, który jest ziemią wiecznie błękitnego nieba, świętym sercem imperium mongolskiego, miejscem narodzin Czyngis-chana, człowieka tysiąclecia.

Mówiąc o historii swego kraju szef państwa przypomniał, że „Czyngis-chan i jego następcy, przodkowie wszystkich Mongołów, utworzyli Imperium Mongolskie, Pax Mongolica, jednoczący wszystkie plemiona mongolskie, kończąc wielowiekowe konflikty pomiędzy plemionami. Miało to być warunkiem pokojowego współistnienia i harmonii między narodami i ludźmi Azji i Europy, rozwijając naukę i edukację oraz wspierając dobrobyt.

Zapewnił, że Mongołowie kontynuują dawną tradycję poszanowania „duchowej wolności i pluralizmu” religijnego. W czasach Czyngis-chana w Karakorum istniało 12 świątyń buddyjskich, chrześcijańskich i muzułmańskich, które były też zwolnione z płacenia podatku. Obecnie wolność ta zapewniona ma być w konstytucji Mongolii.

Khurelsukh Ukhaa zwrócił również uwagę, że ze względu na swe nomadyczne dziedzictwo Mongołowie chronią Matkę Ziemię i przyrodę, aby przekazać ją przyszłym pokoleniom. Zmiany klimatyczne, głód, bezpieczeństwo żywnościowe i zaopatrzenie, o które troszczy się papież Franciszek, mają według niego być całkowicie zgodne z mogolskimi narodowymi inicjatywami. Chodzi o programy rządowe „Miliard Drzew”, „Rewolucja Żywnościowa” i „Zdrowy Mongoł”.

NASZ KOMENTARZ: Czyngis-Chan to jeden z największych zdobywców ale też zbrodniarzy w dziejach ludzkości. W czasach jego nazjazdów na Chiny, środkową Azję i Europę, zginęło co najmniej 40 milionów ludzi. Mongołowie dokonywali rzezi większości mieszkańców podbitych miast, które następnie równali z ziemią. Z kolei wzmiankowany Pax Mongolica to wyjątkowe okrucieństwo i karanie śmiercią za błahe przewinienia. Poza tym wydaje się, że kluczowym elementem wizyty papieża były hasła dbania o “Matkę Ziemię” (kecz. Pachamama).

Polecamy również: Izrael nasila prześladowanie palestyńskich więźniów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!