Świat Wiadomości Żydzi

Izrael nasila prześladowanie palestyńskich więźniów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir nakazał podległej sobie służbie więziennej ograniczenie wizyt rodzinnych palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach z raz w miesiącu do raz na dwa miesiące.

Izrael nasila prześladowanie Palestyńczyków, osadzonych w żydowskich więzieniach. Minister Ben-Gvir oświadczył w piątek: -Służba Więzienna musi ściśle przestrzegać wymogu prawnego dotyczącego wizyt rodzinnych więźniów zajmujących się ochroną bezpieczeństwa co dwa miesiące. Gdy tylko dowiedziałem się o tej sytuacji, natychmiast poleciłem przestrzegać prawa.

Według Haaretz decyzję ogłoszono pomimo sprzeciwu zarówno służb bezpieczeństwa Shin Bet, jak i izraelskiej Służby Więziennej, które przestrzegły, że może to zagrozić bezpieczeństwu.

W odpowiedzi szef Organizacji Palestyńskich Więźniów poinformował, że nie pozwoli, aby ta akcja przeszła bez oporu. Przewiduje nowy strajk głodowy za dwa tygodnie, jeśli rozwiązanie to pozostanie w mocy.

Ponadto prezes Stowarzyszenia Więźniów Palestyńskich Qaddura Fares w oświadczeniu skrytykował to posunięcie jako dyskryminujące. Powiedział, że decyzja Ben-Gvira stanowi część „rasistowskiego i odwetowego podejścia, którego celem jest wyrządzenie krzywdy więźniom i ich rodzinom”. Decyzja ta narusza podstawowe prawa więźniów palestyńskich, co stanowi wyraźne naruszenie zarówno prawa izraelskiego, jak i międzynarodowych standardów prawnych”.

Fares podkreślił, że decyzja Ben-Gvira została podjęta, aby spowodować trudności zarówno dla zatrzymanych, jak i ich rodzin oraz aby wystawić na próbę determinację narodu palestyńskiego. Podkreślił, że społeczność palestyńska będzie niezachwianie wspierać więźniów w ich walce o godność i prawa.

-Dalsze ataki Izraela na naszych więźniów będą centralnym punktem następnej konfrontacji z izraelską okupacją, w której udział wezmą wszystkie palestyńskie frakcje, siły i instytucje jednoczące się w sprawie więźniów. To zjednoczone stanowisko ostatecznie pokona to niebezpieczne i faszystowskie podejście, napędzane poczuciem porażki i frustracji ze strony Ben-Gvira, który nie był w stanie spełnić obietnic złożonych podczas swojej kampanii wyborczej – dodał.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak na początku sierpnia Palestine Center for Prisoners’ Studies ostrzegło przed dalszymi ograniczeniami i prześladowaniami Ben-Gvira wobec palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Około 1000 zatrzymanych zagroziło obecnie podjęciem strajku głodowego w proteście przeciwko ostatnim środkom zastosowanym wobec nich przez Ben-Gvira. Wielu z nich przebywa w areszcie administracyjnym – bez postawienia zarzutów i procesu.

NASZ KOMENTARZ: Kilka tygodni temu zakończył się strajk głodowy palestyńskich więźniów przeciwko ich prześladowaniom. Służba więzienna miała m.in. ograniczać im dostęp do łazienek i ubikacji. W zamian za zakończenie strajku obiecano przywrócenie dawnych warunków bytowych w celach. Jak widzimy, władze kontynuują represje.

Na grafice poglądowej: protest palestyńczyków przeciwko torturom stosowanym przez Żydów wobec ich krewnych-więźniów.

Polecamy również: Ukraina ogłasza bojkot wydarzeń międzynarodowych w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!