Europa Wiadomości

Okazuje się, że prezes Nord Stream 2 pracował dla Stasi…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal rp.pl austriacki dziennik “Der Standard” pisze, że prezes Nord Stream 2, AG Matthias Warnig, pracował dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratyczne (Stasi) pod kryptonimem “Artur” od 1974 roku. Władzom we wschodnim Berlinie dostarczał informacje o korporacjach działających w RFN.

Z informacji opublikowanych na stronie Nord Stream 2 wynika, że Warnig w latach 1981-1990 “zajmował rożne stanowiska w rządzie NRD, a w szczególności w ministerstwie handlu zewnętrznego (Ministerium für Außenhande) oraz w gabinecie ministrów. “Der Standard” podaje, że w 1990 Warnig zaczął pracować dla banku w Dreźnie (Dresdner Bank), a w 1991 roku otworzył filię tego banku w Petersburgu. Wtedy Władimir Putin, który był wówczas urzędnikiem, odpowiadał za relacje zagraniczne północnej stolicy Rosji.

– Dwóch byłych agentów – Putin pracował dla KGB w Dreźnie – zostało przyjaciółmi – pisze austriacki dziennik. Doniesienia o tym, że Matthias Warnig pracował dla Stasi, pojawiały się już wcześniej. Jeszcze w 2005 roku pisał o tym brytyjski “Telegraph” i amerykański “Wall Street Journal”.

Autor: Rusłan Szoszyn

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!