Wiadomości

Od początku września odnotowano już przeszło 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w odprawie z dowództwem Straży Granicznej. “Mamy do czynienia z sytuacjami, które w sposób oczywisty oznaczają zorganizowaną akcję Łukaszenki, która ma w sposób jak najbardziej masowy doprowadzić do destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział po jej zakończeniu szef rządu.

– Dysponujemy również nagraniami z naszych kamer i dronów i jesteśmy absolutnie pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek straży granicznej białoruskiej. Tam są instruowane i przewożone na granicę z Polską – stwierdził premier Morawiecki.

– Dodatkowo mój niepokój budzi fakt, że Białoruś w tym celu, żeby napór na zewnętrzną granicę UE trwał, to specjalnie w tym celu wprowadzili ruch bezwizowy z kilkoma krajami o wielkim potencjale nielegalnej emigracji – dodał premier.

– Na tym etapie mogę stwierdzić, że to zorganizowany szturm na granicę polską i my się nie ugniemy. Będziemy umacniać nasze instalacje ochronne. Przekazaliśmy dodatkowy sprzęt i środki na ten cel – stwierdził szef rządu.

– Decyzje Białorusi wskazują na to, że kryzys może trwać wiele miesięcy. W ubiegłym tygodniu władze tego kraju podjęły decyzje o ruchu bezwizowym z Pakistanu, Jordanii, Egiptu i RPA. To może oznaczać dziesiątki czy setki tys. osób ściąganych na granicę – dodał szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

– Władze Białorusi podjęły decyzję by lotnisko w Grodnie, leżące bezpośrednio przy granicy, mogło przyjmować loty międzynarodowe, co wskazuje na to, że podjęta decyzja by ten kryzys trwał miesiące – zauważył Kamiński.

– To są ogromne rezerwuary ludzi poszukujących lepszego życia na świecie. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę – dodał.

Od 1 sierpnia Straż Graniczna odnotowała w sumie 7641 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W sierpniu takich prób było łącznie 3510, a we wrześniu 4131. Od 1 sierpnia zatrzymano łącznie ok. 1112 cudzoziemców i udaremniono 6529 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!