Europa Wiadomości

Nowa, gigantyczna afera na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 700 milionów hrywien to szacunkowa wartość afery, którą wykryło Państwowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy. Jak ujawniono, przestępczy proceder dotyczył zakupu energii elektrycznej i jej nielegalnej dystrybucji.

Nowa, gigantyczna afera na Ukrainie. W komunikacie wydanym przez tamtejsze biuro antykorupcyjne czytamy, że spółką odpowiedzialną za “aferę energetyczną” jest United Energy LCC, jeden z największych dostawców w Ukrainie. Firma miała w marcu 2022 roku zakupić od państwowej PJSC NEC Ukrenergo energię elektryczną o wartości ponad 716 milionów hrywien.

Już wówczas prywatna spółka miała poważne zaległości finansowe wobec Ukrenergo, jednak to nie powstrzymało zarządu przed podpisaniem kolejnej umowy. “Jednocześnie jeden z banków komercyjnych pełnił rolę gwaranta zapłaty, a decyzję o wystawieniu gwarancji podjął sam prezes zarządu z naruszeniem procedury” – napisano.

Jak wynika z komunikatu Państwowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy odbiorca sprzedawał energię dalej “realnym uczestnikom rynku”. Otrzymywane środki nie były jednak przekazywane do państwowej spółki, a przelewane na rachunki firmy zarejestrowanej poza granicami kraju. “PJSC NEC Ukrenergo nigdy nie otrzymała pieniędzy. Kiedy zwróciła się do banku poręczyciela z żądaniem spłaty zadłużenia, spotkała się z odmową” – wskazano.

“Do tej pory podejrzenie przestępstwa stawiane jest czterem osobom: organizatorowi procederu, dyrektorowi departamentu PJSC NEC Ukrenergo, prezesowi zarządu banku komercyjnego i dyrektorowi jednej z prywatnych firm” – dodano. Jednocześnie służby poinformowały, że udało się nałożyć na rachunki spółek zajęcia w wysokości ponad 700 milionów hrywien.

NASZ KOMENTARZ: Nie jesteśmy zdziwieni ani na jotę. Im sytuacja na froncie będzie się pogarszać, tym kradzieży i oszustw będzie więcej. Szczury próbują uciekać z tonącego okrętu, przy okazji zabierając z niego najwięcej dóbr, by urządzić się na Zachodzie.

Polecamy również: Ukraińcy płaczą, że broń, która miała być dla nich, popłynęła do Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!