Świat Wiadomości

Niemcy rozmawiają z USA o wyposażeniu swoich samolotów w broń jądrową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal konflikty.pl według agencji Reutera Niemcy negocjują ze Stanami Zjednoczonymi możliwość przystosowania myśliwców Eurofighter do przenoszenia broni jądrowej. Typhoony miałyby w tej roli zastąpić niemieckie Tornada.

Sprawa wbrew pozorom nie jest błaha i może mieć wpływ na decyzję o wyborze następcy starzejących się Tornad. Jeżeli Waszyngton wyrazi zgodę na certyfikację europejskiego myśliwca, będzie to argument za zamówieniem dodatkowych Typhoonów.

Zdolność do przenoszenia bomb atomowych jest w tym wypadku atutem F-35. Nie oznacza to jednak automatycznego wsparcia dla samolotu Lockheeda Martina. O niemiecki kontrakt ubiega się również Boeing, oferujący samoloty F-15 Advanced Eagle i F/A-18F (zobacz też: Boeing proponuje Niemcom Growlery). Oba typy nie uzyskały jednak jeszcze certyfikatów pozwalających na przenoszenie broni jądrowej.

Mimo wszystko Volker Paltzo z Eurofighter Jagdflugzeug GmbH zachowuje optymizm. Koncern liczy się z długą procedurą certyfikacyjną i przygotował już odpowiednią strategię, bazując na doświadczeniach z kilkakrotnej certyfikacji Tornada.

I co wy na to? Czy posiadanie przez Niemców broni jądrowej nie będzie stanowiło zagrożenia dla jej sąsiadów? Historia nauczyła nas, że wobec takich sytuacji należy wykazać się szczególną ostrożnością.

Źródło: konflikty.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!