Europa Wiadomości

Szwecja: Odwołano festiwal muzyczny z powodu fali napaści seksualnych ze strony “obcokrajowców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal skandynawiainfo.pl organizatorzy największego festiwalu muzycznego w Szwecji ogłosili, że impreza przejdzie do historii  po anulowaniu tegorocznego festiwalu z powodu fali ataków seksualnych w zeszłym roku.

Organizatorzy FKP Scorpio ogłosili, że nie ma planów ponownego zorganizowania kolejnego festiwalu Bråvalla po spekulacjach, jakoby festiwal mógł się odbyć w 2019 roku, mimo że został odwołany w tym roku – donosi Norrköpings Tidningar.

Kajsa Apelqvist, która kieruje public relations w organizacji, powiedziała: „To bardzo rozczarowująca decyzja, ale problem jaki mamy, polega na tym, że nie możemy rozwijać festiwalu w sposób, który będzie satysfakcjonujący dla jego uczestników w przyszłości.”

Zapytana o falę ataków seksualnych na festiwalu, w wyniku którego festiwal został odwołany w tym roku, Apelqvist powiedziała: „Zawsze twierdziliśmy, że nie jest to festiwalowy problem, ale problem społeczny. To w jaki sposób dbamy o bezpieczeństwo naszych gości jest czymś, co pragniemy ciągle rozwijać i na czym nigdy nie spoczniemy”.

„Uważam, że przyczyniliśmy się do tego, że ludzie mówią o tym, że zgłaszają popełnione przestępstwa. To dobrze, że ludzie pokazują, że mają odwagę. Z tego jesteśmy dumni – dodała Apelqvist.

W zeszłym roku na festiwalu było co najmniej 11 ataków seksualnych, z których trzy doprowadziły do aresztowań; rok wcześniej prawie 40 młodych dziewcząt skarżyło się na molestowanie seksualne lub wykorzystywanie przez mężczyzn często określanych jako „obcokrajowcy”.

Jedna z ofiar, 17-letnia Alexandra Larsson, opisała swoich napastników, mówiąc: „Oni byli prawdopodobnie imigrantami. Źle się czuję z tym co mówię, ale to prawda. „

W wyniku ataków seksualnych na Bråvalla i innych festiwalach muzycznych w Szwecji, feministka Emma Knyckare ogłosiła w zeszłym roku, że zaplanuje festiwal, w którym mężczyźni nie będą mogli uczestniczyć, co miałoby zapobiec wykorzystywaniu seksualnemu i nękaniu. Jak dotąd nie ma takiego festiwalu.

Niezwykle ciekawe jest jakiej narodowości byli owi imigranci. Macie jakieś pomysły? 🙂 Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: skandynawiainfo.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!