Europa Wiadomości

Czy podpaski są symbolem ucisku kobiet? Według brytyjskich feministek tak…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wp.pl na brytyjskim portalu “Metro” ukazał się artykuł o kobietach, które rezygnują z tamponów i podpasek podczas okresu. Decydują się na tzw. “wolne krwawienie”, czyli ich krew menstruacyjna wsiąka w bieliznę i ubranie. Jak tłumaczy autorka artykułu Olivia Cassano, zjawisko robi się coraz bardziej popularne wśród radykalnych feministek. Z jednej strony ma być to forma wygody i aktywizmu pro-zdrowotnego, z drugiej protest w walce o prawa kobiet.

Zwolenniczki tłumaczą, że “wolne krwawienie” jest zdrowsze i bardziej naturalne: nie trzeba stosować środków higienicznych, które w większości są wykonane z tworzyw sztucznych, naszpikowanych toksycznymi chemikaliami, np. środkami wybielającymi. Dodatkowo są nieekologiczne i zanieczyszczają środowisko. “Wolne krwawienie” ma stać się sposobem na odzyskanie przez kobiety władzy nad własnym ciałem, to opór wobec społecznej stygmatyzacji menstruacji.

Większość brytyjskiej opinii publicznej, mówiąc łagodnie, nie podziela tego sposobu widzenia. Gdy artystka  Rupi Kaur’s pochwaliła się decyzją o uwolnieniu krwi menstruacyjnej na Instagramie, jej post został usunięty. Z kolei  aktywista Kiran Gandhi, która postanowiła przebiec londyński maraton podczas okresu i bez środków higienicznych. Ona też została ostro skrytykowana.

 Temat stał się na tyle kontrowersyjny, że media rozpoczęły dyskusję: czy podpaski i tampony są synonimem uciemiężenia kobiet, czy raczej czymś normalnym, pozbawionym ideologicznego wydźwięku, po prostu środkiem niezbędnym do zachowania higieny osobistej w trakcie okresu.
Czy nadejdzie kiedyś dzień, w którym feministki przestaną nas zadziwiać? Na szczęście olbrzymia większość normalnych kobiet uważa tego typu wybryki za idiotyczne i nie ma ochoty być reprezentowanymi przez tego rodzaju panie…
Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!