Wiadomości

Niedzielski: Od najbliższej soboty na najbliższe dwa tygodnie wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Od najbliższej soboty na najbliższe dwa tygodnie wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa – poinformował na konferencji prasowej w obecności premiera Mateusza Morawieckiego szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

– Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – dodał premier.

– Naszą podstawową bronią są szczepionki – zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska. W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farm. przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek – podkreślił Morawiecki.

– Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak UK czy USA, proces zdecydowanie by przyspieszył. UE zaufała producentom i dziś naszym zadaniem jest wymuszenie jak największych dostaw, to kwestia zdrowia i życia milionów Europejczyków – dodał premier, wbijając szpilę w organa decyzyjne UE.

– Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne – aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – zauważył Mateusz Morawiecki.

– Musimy walczyć w tym samym czasie o zdrowie i życie Polaków i o miejsca pracy Polaków. W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń – dodał.

– Zbliża się Wielkanoc – już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość – stwierdzi premier Mateusz Morawiecki.

– Od najbliższej soboty na najbliższe dwa tygodnie wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

– od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte centra i galerie handlowe (z wyjątkiem http://m.in. sklepów spożywczych, aptek); zamknięte sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m2 – dodał.

– Od 27 marca będzie obowiązywał nowy limit w miejscach kultu religijnego – 1 osoba na 20m2 – poinformował Adam Niedzielski.

– Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą przedszkola i żłobki; opieka tylko dla rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych – dodał.

– od 27 marca do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego; zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe – kontynuował szef resortu zdrowia.

– Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne – dodał.

– W placówkach handlowych i innych punktach takich jak np. poczta, będziemy stosowali bardziej rygorystyczne zasady – do tej pory 1 os./15 m2, teraz dla sklepów pow. 100 m2 będzie to 1 os./20m2 – poinformował Niedzielski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!