Wiadomości

Niedzielski: Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych zostaną otwarte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych będą otwarte w reżimie sanitarnym – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

– Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę – spadek też jest mniej więcej 10 procentowy – dodał Niedzielski.

– a sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach – hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji – poinformował minister.

– Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa – zauważył.

– Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – dodał jednak Niedzielski.

– Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych będą otwarte w reżimie sanitarnym – poinformował minister Niedzielski.

– Od 1 lutego zostają otwarte instytucje kultury – galerie sztuki i muzea, z zachowaniem reżimu sanitarnego, 1 osoba na 15 m kw. – poinformował Niedzielski. – Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora – ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione. – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!