Wiadomości

Niedzielski: Obostrzenia zostaną przywrócone w kolejnych dwóch województwach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Średnia dzienna zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczyła poziom 14 tys. To o ponad 27 proc. więcej, niż tydzień temu. Wtedy wynosiła ona 11 tys. Ten trend wzrostowy jest trendem trwałym – mówił dziś na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Nidzielski.

– Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys – stwierdził minister zdrowia.

– Infrastruktura szpitalna przeznaczona do walki z COVID-19, obejmująca szpitale przekształcone i szpitale tymczasowe, jest zajęta w blisko 70 proc. W przypadku łóżek respiratorowych ten parametr jest jeszcze wyższy – relacjonował Adam Niedzielski.

– Nie widzimy żadnych sygnałów spowolnienia, zmniejszenia zainteresowania pacjentów tymi testami – zauważył szef resortu zdrowia.

– W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo diagnozowali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. Te 150 tys. oznacza też wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia – dodał.

– Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich 7 dni – zauważył minister zdrowia.

– Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie – mówił Niedzielski.

– Kolejne województwa, ze średnią zachorowań na 100 tys. mieszkańców powyżej 40, to mazowieckie (47) i lubuskie (trochę poniżej 47). Od poniedziałku zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim. – przekazał Niedzielski.

– W woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych; zamknięte będą instytucje kultury; zamknięte baseny i obiekty sportowe – stwierdził minister zdrowia.

– Regulacje dla województwa pomorskiego i mazowieckiego zaczną obowiązywać od 15 marca. Będą obowiązywać do 28 marca. Będą analogiczne do tych w woj. warmińsko-mazurskim – dodał.

– W województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym; w piątek rozporządzenie regulujące ten model edukacji w tych dwóch regionach. – poinformował minister zdrowia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!