Wiadomości

Sowa Hedwiga zaprasza na sowią akcję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sowa Hedwiga zagościła w Leśnym Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi). Od dziś już można oglądać transmisję z jej woliery. 11 marca ruszyła również akcja LP „Co w lesie huczy?”.

Sowa Hedwiga to buntowniczka, jest uciekinierką z hodowli. Do ośrodka prowadzonego przez leśników trafiła w bardzo złym stanie. Była wygłodzona, miała niewielkie szanse na przeżycie. Na szczęście na swej drodze spotkała piotrkowskich leśników. To dzięki ich zaangażowaniu Hedwiga wróciła do zdrowia. Obecnie już pełna siły pomaga leśnikom w edukacji przyrodniczo-leśnej.

Puchacz śnieżny (Bubo scandiacus) to duża sowa o charakterystycznym białym upierzeniu u samca oraz białym z czarnymi pręgami u samicy. Gatunek ten aktywny jest w ciągu dnia i wiązany z otwartymi terenami tundry. Poluje na ziemi, często przesiadując na kamieniach i kopcach.

Jej dietę stanowią przede wszystkim gryzonie, sporadycznie ptaki. Gniazduje w maju i czerwcu. Gniazdo usytuowane jest na ziemi, często wokół lęgu znajduje się spiżarnia z ułożonych gryzoni, np. lemingów. Sowy te jaja wysiadują przez pięć tygodni.

W Polsce spotykana w okresie zimowym, od października do lutego, jedynie podczas niektórych zim. Głównie zauważano ją na północy kraju.

11 marca ruszyła transmisja na żywo z woliery Hedwigi. Transmisja rozpoczęła się w ramach akcji „Co w lesie huczy?”, który potrwa od 11 do 13 marca.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!