Felietony

Nie zapomnijmy o pomocy dla polskich dzieci! Uratuj przedszkole Aniołów Stróżów!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Internetowe zrzutki są w ostatnim czasie zdominowane przez temat pomocy Ukraińcom. Jednak bieżące wydarzenia nie powinny sprawić, że zapomnimy o wspieraniu naszych rodaków i patriotycznych działań. Szczególnie ważne są inicjatywy, które przyczyniają się do wychowania młodego pokolenia. W Siemianowicach Śląskich od 2013 roku działa niepubliczny  katolicki Klub Dziecięcy i Punkt Przedszkolny ,,Aniołów Stróżów”.

To miejsce bardzo się wyróżnia na tle innych, podobnych placówek. Dzieci poznają tu polskie tradycje, potrawy oraz symbole związane ze świętami: pieką tradycyjne pierniki na Boże Narodzenie, malują pisanki, wykonują palmy wielkanocne. Podczas zajęć przedszkolaki poznają historię polskich świętych i bohaterów, a  dzień rozpoczynają od wspólnej modlitwy. Szczególnie uroczyście jest obchodzony Dzień Niepodległości, a najmłodsi uczą się wiersza Władysława Bełzy ,,Kto ty jesteś, Polak mały”.

Założycielka przedszkola pani Zofia Szydłowska, traktuje swoją pracę  całkowicie ideowo, przeznaczając na utrzymanie i rozwój placówki swoje prywatne pieniądze. Działalność nie jest dochodowa, gdyż bardzo często bieżące wydatki  są wyższe niż przychody. Szczególnie trudny był okres związany z Covid-19, gdy placówka musiała zostać na jakiś czas zamknięta ze względu na kwarantannę. Dodatkowo budynek musi spełnić kosztowne wymogi stawiane przez urzędników (straż pożarna, sanepid). W związku z tym, jeśli właścicielka wkrótce nie uzbiera pieniędzy na wymianę wentylacji, okien i pieca, placówka będzie musiała zostać zamknięta.

Jedyną szansą na przetrwanie i rozwój tego wyjątkowego miejsca jest uzbieranie niezbędnej sumy pieniędzy przy pomocy zrzutki publicznej. Przy placówce działa stowarzyszenie, które stara się zbierać fundusze na ten cel oraz kolejne projekty mające na celu szerzenie katolickiej i patriotycznej edukacji na terenie Siemianowic Śląskich.

Remont przedszkola można wesprzeć przez portal pomagam.pl:

https://pomagam.pl/anielskieprzedszkole

lub poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia Przedszkole Aniołów:

80 1240 1330 1111 0010 9427 3967  tytułem: “darowizna na cele regulaminowe stowarzyszenia” (darowiznę można odpisać od podatku)

Pani Zofia Szydłowska zapewnia, że pracownicy przedszkola codziennie odmawiają różaniec intencji wszystkich darczyńców. Osoby, które chciałyby pomóc również w inny sposób np. pomoc w remoncie mogą pisać na adres:  [email protected]

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!