Wiadomości

Rosja symuluje atak atomowy na Wielką Brytanię i Irlandię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irlandzcy politycy potępili doniesienia rosyjskich mediów, które symulowały zniszczenia spowodowane atakiem nuklearnym u wybrzeży Irlandii.

Dokument wyemitowany na rosyjskim kanale telewizyjnym Rossija1 przedstawiał wideo-symulację podwodnej detonacji bomby atomowej, która, jak stwierdził prowadzący Dmitrij Kisielow, wywołałaby “gigantyczną falę tsunami o wysokości do 500 metrów”. Fala, która miałaby przetoczyć się przez Irlandię i Wielką Brytanię, spowodowałaby gigantyczne zniszczenia.

– Wyspy Brytyjskie stałyby się radioaktywną pustynią – mówi w programie kremlowski propagandysta wskazując północne wybrzeża Irlandii, jakie miejsce, gdzie pocisk miałby zostać zdetonowany. Wywody Kisielowa były zilustrowane wymownymi grafikami.

Neale Richmond, polityk z rządzącej w Irlandii partii Fine Gael, powiedział, że dokument propagandowy wyświetlony w rosyjskiej telewizji był kolejnym powodem wydalenia ambasadora Rosji w Irlandii Jurija Filatowa.

“Ponieważ rosyjskie media państwowe rzucają rażące groźby pod adresem Irlandii, wspierane przez ciągłą kampanię dezinformacji, jasne jest, że musimy wydalić ambasadora Rosji z Irlandii” – napisał na Twitterze.

Z kolei Irlandzki eurodeputowany Billy Kelleher odpowiedział na propagandowy dokument, mówiąc, że taki „dziki język jest dla nas po prostu nie do zaakceptowania”, jednocześnie wzywając irlandzki rząd do wyrażenia swojej dezaprobaty dla rażących rosyjskich gróźb nuklearnych.

Premier Irlandii, Micheál Martin, cytowany przez “The Irish Times”, powiedział, że “Rosja stosuje złowrogą taktykę zastraszania, która jest nie do przyjęcia”. – Oczekuję w tej sytuacji przeprosin – powiedział premier Irlandii.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!