Świat Wiadomości

NATO gotowe na wojnę z Rosją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer spotkał się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W czasie konferencji prasowej powiedział, że NATO jest gotowe do konfrontacji z Rosją.

NATO ma być gotowe na wojnę z Rosją. Przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer stwierdził, że sojusz zrozumiał zmianę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa już w 2014 roku, po rosyjskiej okupacji Krymu. Według niego, od 2019 roku państwa NATO zmieniły między innymi strategię obronną, planowanie operacyjne i siły potrzebne do realizacji wszystkich tych zadań.

– Teraz wszyscy rozumiemy, że jeśli chodzi o powrót do bezpieczeństwa zbiorowego, czas nie działa na naszą korzyść. Bo wróg decyduje, kiedy i gdzie zaatakuje oraz jak długo będzie trwał konflikt. Ukraina niestety to widziała. Czy jesteśmy gotowi? Tak! Nasze główne wyzwanie to być przygotowanym. Jeśli stanie się to dzisiaj, to musisz walczyć tym, co mamy. Zawsze jest to połączenie bycia przygotowanym na dzisiaj i jednoczesnego zwiększania możliwości na przyszłość – wyjaśnił Bauer.

Admirał zauważył także, że od 2016 roku NATO rozszerzyło swoją obecność w krajach bałtyckich, a wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie – na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii.

– Teraz mamy osiem takich grup bojowych w liczbie batalionu, które w razie potrzeby można połączyć w brygadę. Odpowiednie kraje stale pracują nad tym mechanizmem. Jeśli będzie potrzeba więcej, to rozważymy taką możliwość. Ale na teraz wystarczy – wyjaśnił.

Jednocześnie Bauer wskazał, że współczesne działania wojenne mają także inne wymiary, takie jak cyberprzestrzeń czy ataki w przestrzeni kosmicznej, a Rosja ma sposoby na wywieranie wpływu w Arktyce, na zachodnim Atlantyku, w Afryce, na Morzu Śródziemnym i na Morzu Czarnym.

Podkreślił również, że NATO nie powinno się skupiać wyłącznie na wschodniej flance – w tym Polsce, ale również na pozostałych obszarach sojuszu.

Polecamy również: Tarnopol uhonorował weterana SS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!