Wiadomości

Następca bin-Ladena, Ajman al-Zawahiri, który ponoć od dawna nie żyje, w opublikowanym nagraniu mówi o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 20. rocznicę zamachów na World Trade Center Al-Kaida opublikowała nagranie, w którym pojawia się następca Osamy bin-Ladena Ajman al-Zawahiri, który ponoć od dawna nie żyje.

Jak donosi amerykańska organizacja pozarządowa SITE Intelligence Group, 11 września do internetu trafiło wideo, w którym występuje przywódca terrorystów. Nagranie zatytułowane „Jerozolima nie będzie zjudaizowana” zostało opublikowane przez propagandowe ramię Al-Kaidy – As Sahab Media.

Przywódca terrorystów Ayman al-Zawahiri od listopada 2020 roku był uznawany za zmarłego. Pogłoski mówiły, że zmarł z przyczyn naturalnych. Co ciekawe, na nagraniu mówi m.in. o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu i wspomina o nalocie na rosyjską bazę wojskową przez syryjskich sprzymierzeńców grupy, który miał miejsce 1 stycznia tego roku – już po informacjach o śmierci al-Zawahiriego.

– Wśród plotek o jego śmierci przywódca Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, został pokazany w nowym 60-minutowym filmie, tym razem zawierającym dowody na to, że nie umarł, w szczególności odniesienie do wydarzeń po grudniu kiedy pojawiły się plotki o śmierci – stwierdza Rita Katz, dyrektor SITE, cytowana przez New York Post.

Eksperci zauważają, że mówiąc o opuszczeniu Afganistanu przez Amerykanów terrorysta nie mówi nic o przejęciu władzy przez talibów – co budzi wątpliwości co do tego, czy nagranie nie zostało przygotowane przed ewentualną śmiercią.

– Jak dotąd agencje wywiadowcze nie przedstawiły żadnych dowodów, że Zawahiri nie żyje – ocenia Rita Katz. Jej zdaniem Al-Kaida postrzega rocznicę najbardziej śmiercionośnego ataku na amerykańskiej ziemi jako „pozytywne” wydarzenie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!