Wiadomości

Syryjskie siły rządowe kontynuują operację w prowincji Dara

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie siły rządowe kontynuują operację w prowincji Dara, w południowo zachodniej części kraju. Po złożeniu broni przez bojowników w stolicy prowincji i obsadzeniu jej przez siły wierne Baszarowi al-Asadowi przyszła kolej na pozostałe ośrodki pozostające w rękach mudżahedinów.

Jak już pisaliśmy, pod koniec lipca walki w południowo-zachodniej Syrii rozgorzały z nową siłą. W prowincji Dara, nad którą syryjskie siły rządowe teoretycznie odzyskały kontrolę w roku 2018, rozwinęło się bowiem silne podziemie, które z czasem coraz śmielej zaczęło sobie poczynać…

Władze w Damaszku zdecydowały się wysłać do prowincji, nad którą zaczęły tracić kontrolę, potężne zgrupowanie wojskowe. W jego skład weszła między innymi elitarna 4 Dywizja Zmechanizowana, a także pododdziały innych dywizji Syryjskiej Arabskiej Armii, w tym 25 Dywizji Sił Specjalnych. Pojawiły się tam także oddziały Hezbollahu i różnych irańskich i proirańskich milicji.

Po pierwszych starciach doszło do rozmów, które jednak zakończyły się fiaskiem. Syryjskie siły rządowe z całą mocą uderzyły więc na pozycje bojowników, którzy w tych okolicznościach ogłosili powszechną mobilizację. Najcięższe walki toczyły się o miasto Dara, stolicę prowincji, w którym broniło się ok. 1,5 – 2 tysięcy bojowników i które intensywnie ostrzeliwane było przez ciężką artylerię syryjskich sił rządowych.

1 wrześnie po kilku tygodniach walk, przerywanych negocjacjami dotyczącymi aktu kapitulacji, bojownicy broniący się w stolicy prowincji Dara skapitulowali. Do pozostających dotąd w ich rękach części miasta zaczęły wkraczać oddziały rosyjskie i syryjskie siły rządowe. Rozpoczęło się składanie broni przez broniących się w nim bojowników.

Wkrótce jednak pojawiły się informacje, że ludność Dara ma zostać wysiedlona do Turcji lub Jordanii, chociaż kraje te nie wyraziły na to zgody. Pomimo to do miasta przybyły autobusy mające wywieźć ludność, ale w tym momencie bojownicy zaprzestali składania broni, zdawszy dotychczas niewielką jej część. W rezultacie wczoraj wieczorem syryjskie siły rządowe wznowiły ostrzał miasta.

Ostatecznie bojownicy zdecydowali się złożyć broń, a miasto zostało obsadzone przez siły rządowe. Po zdobyciu stolicy prowincji syryjskie siły rządowe przystąpiły do ataku na bastiony oporu mudżahedinów w zachodniej części prowincji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!