Wiadomości

Najnowocześniejszy bombowiec świata. USA pokazały samolot B-21 Raider

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu i.pl, w piątek wieczorem Siły Powietrzne USA oraz koncern Northrop Grumman zaprezentowały efekt wieloletnich prac nad nowym bombowcem strategicznym. Maszyna o nazwie B-21 Raider ma być pierwszym na świecie samolotem szóstej generacji, który będzie niemal niewykrywalny dla systemów radarowych przeciwnika. Co wiadomo o tym supertajnym bombowcu?

Prezentacja najnowocześniejszego bombowca strategicznego Sił Powietrznych USA odbyła się w piątek wieczorem czasu lokalnego w pilnie strzeżonych hangarach koncernu Northrop Grumman w kalifornijskim Palmdale. W ceremonii uczestniczył m.in. szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin. – B-21 Raider to dowód długoterminowego zaangażowania Departamentu Obrony USA w budowanie zaawansowanych możliwości, które wzmocnią zdolność Ameryki do powstrzymywania agresji, dziś i w przyszłości – mówił podczas prezentacji szef Pentagonu.

Najnowszy bombowiec strategiczny ma zapewnić Stanom Zjednoczonym dominację w globalnej rywalizacji sił powietrznych. To pierwsza na świecie maszyna szóstej generacji. Główną przewagą B-21 Raider nad istniejącymi technologiami ma być bardzo niska wykrywalność przez systemy obrony powietrznej. Siły Powietrzne USA oraz Northrop Grumman zapewniają, że bombowiec będzie zdolny do niewykrytego przeniknięcia w dowolną przestrzeń powietrzną przeciwnika, wykonanie precyzyjnego uderzenia w wybrany cel i bezpieczne wycofanie się. Bombowiec będzie przenosił szeroką gamę środków rażenia, od pocisków konwencjonalnych po głowice z ładunkami nuklearnymi.

Koncern Northrop Grumman zapewnia, że oprócz supernowoczesnej technologii stealth, która zapewnia niską wykrywalność, przewagą B-21 Raider jest także oparcie się o najnowsze rozwiązania cyfrowe. Oprogramowanie bombowca korzysta z rozwiązań chmurowych, które pozwalają na natychmiastowe wdrażanie ulepszeń bez konieczności wymiany poszczególnych podzespołów samolotu.

Pierwszych sześć egzemplarzy B-21 Raider jest już na różnym etapie montażu. Loty testowe odbyć się mają w połowie 2023 roku. Siły Powietrzne USA zamówiły na razie 100 sztuk tego bombowca. Szacunkowa cena jednego B-21 ma wynosić ok. 750 milionów dolarów. Najnowsze bombowce zaczną wchodzić do służby w 2026 lub 2027 roku. Docelowo B-21 mają stać się kręgosłupem floty bombowców dalekiego zasięgu Sił Powietrznych USA, zastępując używane już modele B-1 oraz B-2.

/i.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!