Wiadomości

Na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze Leopardy 2PL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze zmodernizowane przez polski przemysł obronny czołgi Leopard – poinformował na twitterze resort obrony. Wcześniej, przy okazji targów w Kielcach, informowano o czołgach, które trafiły na wyposażenie 10. Brygady Kawalerii Pancernej, należącej do 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (tzw. Czarnej Dywizji)

W rozmowie z Defence24.pl rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński potwierdził, że do dziś do 1 Brygady dostarczono trzy zmodernizowane czołgi, a jeszcze w tym roku planowane są dostawy kolejnych wozów.

Łącznie kontrakt zawarty w 2015 roku, wraz z aneksem z grudnia 2019 roku obejmuje modernizację do 31 lipca 2023 roku 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Oznacza to objęcie programem wszystkich pojazdów w wersji 2A4, a takie znajdują się na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i 1. Brygady Pancernej z Wesołej. Wartość umowy wynosi 3,29 mld zł.

Zmiany wprowadzone ramach programu Leopard 2PL obejmują m.in. dodatkowe, modułowe opancerzenie wieży oraz nowe przyrządy celownicze. Działonowy i dowódca otrzymali polskie kamery termowizyjne III generacji KLW-1 Asteria produkcji PCO. Dodatkowo zabudowana w czołgach Leopard 2A4 głowica PERI R17A1 została zmodyfikowana do wersji z dalmierzem laserowym, stosowanej w najnowszych wozach Leopard 2A7. Kierowca również otrzymał nowy dzienno-nocny system obserwacji, wyposażony m. in. w kamerę cofania KDN-1 Nyks produkcji PCO.

Armatę i system kierowania ogniem dostosowano do nowocześniejsze amunicji przeciwpancernej DM63A1 oraz programowanej, odłamkowo-burzącej DM11. Zastosowano również elektryczny mechanizm obrotu wieży i ruchu armaty w miejsce starszego systemu hydraulicznego, co wymusiło zastosowanie pomocniczej jednostki napędowej (APU) i zmiany w instalacji elektrycznej.

Czytaj też:

Pięść pancerna Sił Zbrojnych RP

/defence.24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!