Europa Wiadomości

Na Białorusi wykonano wyrok śmierci na mężczyźnie skazanym za brutalne zabójstwo dwóch kobiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl a Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci – poinformowały w czwartek niezależne media. Wykonano egzekucję mężczyzny skazanego za brutalne zabójstwo dwóch kobiet.

O wykonaniu wyroku wychodzącą w Bobrujsku gazetę “Kommierczeskij Kurier” poinformowała prokurator, która występowała jako oskarżycielka w procesie.

Wyrok śmierci wobec Alaksandra Asipowicza zapadł w styczniu. Skazany zaskarżył wyrok, ale Sąd Najwyższy odrzucił apelację.

W ubiegłym roku na Białorusi wykonano cztery wyroki śmierci, w tym roku dwa. Oprócz Asipowicza na karę śmierci skazano w 2019 r. na Białorusi jeszcze dwie inne osoby.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i jedynym krajem należącym do Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), w którym nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie wielokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Co wy na to?

Autor: Nicole Makarewicz

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!