Świat Wiadomości

Mike Pompeo oskarża Chiny o rozprzestrzenienie się wirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal rp.pl sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Chiny są odpowiedzialne za śmierć setek tysięcy ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. Po raz kolejny zaapelował też do Pekinu, aby ten przekazał pełne informacje na temat epidemii w Państwie Środka.

– Wiedzieli. Chiny mogły nie dopuścić do śmierci setek tysięcy osób na całym świecie. Chiny mogły oszczędzić światu stoczenia się w globalny gospodarczy marazm – mówił sekretarz stanu USA.

– Chiny wciąż nie chcą dzielić się informacjami, których potrzebujemy, by ludzie byli bezpieczni – dodał.

Koronawirus SARS-CoV-2 od początku epidemii zabił ponad 260 tysięcy osób na całym świecie, w tym ponad 70 tysięcy w USA, które są najbardziej dotkniętym epidemią państwem świata.

Od pewnego czasu amerykańska administracja regularnie oskarża Chiny o to, że te w pierwszej fazie epidemii koronawirusa w tym kraju (pierwszym dużym ogniskiem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na świecie było chińskie Wuhan) ukrywały informacje na temat zagrożenia, jakie stwarza wirus.

Sam Pompeo sugerował wcześniej, że USA dysponują dowodami, iż koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. W środę jednak sekretarz stanu USA przyznał, że Waszyngton nie ma pewności co do tej teorii. – Wszyscy próbujemy znaleźć odpowiedź. Wszyscy próbujemy uzyskać jasność – mówił o swoich wcześniejszych słowach sekretarz stanu USA.

Jednocześnie sekretarz stanu zarzucił Chinom, że te nadal nie udostępniają epidemiologom z USA próbek koronawirusa, które pomogłyby w opracowaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

– Wymagamy od nich tego, czego wymagamy od wszystkich innych: bycia transparentnym, otwartym, wiarygodnym partnerem – podkreślił.

Amerykańsko-chińskich sporów ciąg dalszy…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!