Wiadomości

Mieszkańcy Ziemi Świętej mieli bardzo długą noc…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez całą noc trwał ostrzał rakietowy izraelskich miast ze Strefy Gazy, która z kolei bombardowana była przez izraelskie lotnictwo. Na to nakładały się zamieszki w wielu miastach Izraela, w których doszło do burzliwych protestów Palestyńczyków, którym towarzyszyły starcia Żydów z Arabami. Szczególnie dramatyczna sytuacja miała miejsce w Lod koło Tel Awiwu, nad którym władze izraelskie de facto utraciły kontrolę.

Po obu stronach jest wiele ofiar, w tym dzieci. Oczywiście o wiele więcej po stronie palestyńskiej. Jak dotąd w Strefie Gazy śmierć poniosło 35 osób, w tym 12 dzieci i 3 kobiety. 233 osoby zostały ranne. W izraelskich atakach lotniczych zginęło wielu bojowników Hamasu, a wśród nich generał brygady Bassem Issa, generał brygady Han Yunis, a także szef wywiadu Muhammed Yazuri.

Przypomnijmy – wszystko zaczęło się od zmasowanej akcji wysiedlania Palestyńczyków z ich domów w Jerozolimie i zajmowania ich mieszkań przez żydowskich osadników. Wywołało to gwałtowne protesty Palestyńczyków, brutalnie tłumione przez policję izraelską. Kiedy ta zaatakowała Meczet Al-Aksa, jedno z najświętszych miejsc islamu, Hamas zdecydował się na uderzenie rakietowe.

Czy o to chodziło? Izrael wywołał gniew Palestyńczyków i całego świata muzułmańskiego

Przedczoraj o 18.00 czasu miejscowego Hamas bojownicy Hamasu dokonali zmasowanego ataku rakietowego na izraelskie miasta. Lotnictwo izraelskie w odwecie zaatakowało miasta palestyńskie w Strefie Gazy. O godzinie 21.00 Palestyńczycy przeprowadzili jeszcze silniejszy atak na Izrael. Wymiana ciosów między Izraelem i Hamasem trwała przez całą noc.

Izrael zaatakował 130 celów w Strefie Gazy, Hamas wystrzelił na Izrael ponad 200 rakiet

Po kilkugodzinnej przerwie wczoraj we wczesnych godzinach popołudniowych Hamas wznowił ataki na izraelskie miasta. Rakiety wystrzelono w kierunku izraelskich miast Aszdod i Aszkelon. Niektóre z nich zdołały przedrzeć się przez izraelską obronę przeciwlotniczą i spadły na budynki mieszkalne. Między innymi jednak z rakiet trafiła w miejscową elektrownię.

Po kilkugodzinnej przerwie Hamas wznowił ostrzał rakietowy Izraela

W Gazie z kolei runął zbombardowany przez izraelskie lotnictwo 12-piętrowy budynek. Teraz Hamas odgrażał się, że w odwecie uderzy w Tel Awiw.

W Gazie runął zbombardowany przez izraelskie lotnictwo 12-piętrowy budynek

Zgodnie z zapowiedzią późnym wieczorem wystrzelił setki pocisków rakietowych w kierunku izraelskich miast, w tym 130 na Tel Awiw. Słynna izraelska Żelazna Kopuła (Iron Dome) po raz kolejny nie zdołała powstrzymać wszystkich rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy przez Hamas. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego ataku na Aszkelon i Aszdod, także teraz część rakiet, wystrzelonych na Tel Awiw, dosięgła celu.

Żelazna Kopuła nie zdołała powstrzymać rakiet lecących na Tel Awiw

Przez całą noc trwała wymania ciosów. Oddziały Hamasu wdarły się do bazy wojskowej Nachal Oz należącej do armii izraelskiej, trwają tam teraz zaciekłe starcia. Ze Strefy Gazy w kierunku izraelskich miast w ciągu minionej nocy odpalono setki rakiet:

Izrael jest wyraźnie zaskoczony siłą palestyńskich ataków. Podobno nie spodziewano się, że dysponują oni takim arsenałem rakiet. A tak po ostrzale rakietowym Hamasu wygląda izraelskie miasto Jaffa, w którym szaleją liczne pożary:

A to już Riszon le-Cijjon:

Tel Awiw:

Ale armia izraelska nie pozostaje dłużna Palestyńczyków i mocno uderza w Strefę Gazy:

W wielu izraelskich miastach doszło do zamieszek. Szczególnie dramatyczna sytuacja miała miejsce w 77-tysięcznym Lod, mieście położonym na przedmieściach Tel Awiwu, nad którym władze izraelskie utraciły kontrolę. Palestyńczycy spalili tam m.in. komisariat policji i trzy synagogi.

Burmistrz Lod (Izrael): „Straciliśmy kontrolę nad miastem”

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!