Wiadomości

Burmistrz Lod (Izrael): “Straciliśmy kontrolę nad miastem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W następstwie zamieszek, do których doszło w mieście Lod, czemu towarzyszyły bójki między Arabami i Żydami oraz liczne akty wandalizmu, miasto znalazło się pod kontrolą Palestyńczyków. Burmistrz miasta wezwał armię do interwencji.

W wielu miastach Arabowie wyszli na ulice, dochodzi do bójek i awantur z Żydami. Szczególnie dramatyczna sytuacja ma miejsce w mieście Lod, z które Żydzi, w tym urzędnicy, zaczęli w pośpiechu opuszczać. “Wstyd dla rządu! … Nie ma słów na defetyzm i słabość przywódców” – napisał na twitterze Yossi Elituv, redaktor lokalnej gazety.

Lod położone jest na przedmieściach Tel Awiwu. Ma 77 tysięcy mieszkańców, z których 23 tysiące to Arabowie. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy. „Za sprawą niektórych arabskich mieszkańców wybuchły zamieszki na dużą skalę, zagrażające innym mieszkańcom” – podała policja w oświadczeniu.

Premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Beni Ganc postanowili skierować do miasta batalion policji granicznej. Na razie jednak w mieście „rządzi” tłum Palestyńczyków.

Spalono komisariat policji oraz trzy synagogi. Do sieci trafił film, jak płonie jedna z miejscowych synagog:

A to już Akka:

W miastach na południu Izraela policja gdzieś przepadła:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!