Europa Wiadomości

Londyński uniwersytet użył sformułowania “białe święta”. Został oskarżony o rasizm…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
University College London (UCL) – najstarsza część Uniwersytetu Londyńskiego przeprasza za to, iż na jego stronie na Twitterze zamieszczone zostało pytanie „Czy marzycie o białych świętach”?

Wkrótce potem na uczelnię posypały się gromy i oskarżenia o rasizm. Nie minęły 24 godziny, gdy opublikowany został kolejny post.

– Wczoraj w bardzo nieprzemyślany sposób dobraliśmy słowa, myśląc o tym utworze: (tu pojawił się link do nagrania słynnej piosenki „White Christmas” – przyp.red). Przykro nam, ale w przyszłości będziemy dokładniej dobierać słowa.

„White Christmas” to piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941 r., pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie „Gospoda świąteczna” z 1942 r. . Od tamtego czasu pozostaje jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej, rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niemalże każdy anglojęzyczny wykonawca wydając płytę ze świątecznymi piosenkami zamieszcza na niej „White Christmas”. „White Christmas” jest trzecim najczęściej wykonywanym utworem świątecznym wszech czasów według katalogu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). Lista opublikowana została równolegle z 100. urodzinami organizacji ASCAP, zgodnie z coroczną tradycją publikacji zestawiania najchętniej wykonywanych piosenek w poszczególnych latach.

Piosenka była wykonywana przez wielu artystów, m.in. Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina i wielu innych.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!