Felietony

Lewactwo organizuje nagonkę na małopolską kurator oświaty – za stawianie Jana III Sobieskiego młodzieży za wzór

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla jana III Sobieskiego w Krakowie podniośle świętowali kolejną rocznicę bitwy pod Wiedniem – donosi krakowska wyborcza.pl. Po mszy w kościele Mariackim pierwsze klasy składały uroczyste ślubowanie na Rynku Głównym.

„Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład (…). Życzę wam odwagi w przyznawaniu się do polskości i do Boga (…). Bądźcie wierni Polsce i wierni Bogu” – powiedziała w trakcie uroczystości kurator Barbara Nowak.

Słowa te rzekomo wywołały oburzenie rodziców i nauczycieli, którzy mieli ponoć zarzucać Barbarze Nowak, że „nawołuje do wojny religijnej zamiast uczyć młodzież tolerancji”. Takie brednie wyczytać można na portalu wyborcza.pl, co powtórzyły za nim inne polskojęzyczne portale.

A czy Jan III Sobieski nie bronił chrześcijańskiej Europy przed muzułmanami? Czy nie powinien być wzorem dla uczniów szkoły noszącej jego imię? Czy uczniowie nie powinni być wierni Bogu i Polsce? Najwyraźniej według „Wyborczej” i „Wirtualnej Polski” – nie.

Szczytem manipulacji jest przy tym stawianie znaku równości między tolerancją a polityczną poprawnością. Szacunek wobec obcych nie oznacza wyrzeczenia się własnego systemu wartości oraz poświęcenia bezpieczeństwa, praw i wolności bliskich.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!