Wiadomości

Kurdowie nacierają na Rakkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano głównodowdzacy Syryjskich Sił Demokratycznych Talal Silo na ogólnym zebraniu przedstawicieli wszystkich zbrojnych ugrupowań wchodzących w skład SDS poinformował o rozpoczęciu ostatniego etapu operacji, której celem jest wyzwolenie Rakki spod panowania bojowników Państwa Islamskiego /ISIS/.

Kilka godzin wcześniej, gdy jeszcze było ciemno, artyleria SDS rozpoczęła kanonadę artyleryjską na pozycje ISIS na północnych, wschodnich i zachodnich obrzeżach miasta. Rano oddziały YPG/YPJ zaatakowały pozycje ISIS w rejonie bazy 17 dywizji (na północy), podmiejskiego przysiółka Hirkal (na zachodzie), a takiegoż przysiółka Nazha na wschodzie.

W wyniku porannego natarcia zdołali Kurdowie posunąć się naprzód na wschodnim kierunku. Miejscowość Nazha znalazła się pod kontrolą SDS, po czym Kurdowie po raz pierwszy wkroczyli w granice miasta. Fakt ten potwierdziła dowodząca żeńskimi oddziałami kurdyjskimi YPG Rożda Felat.

„Nasze siły weszły do dzielnicy Maszlab na wschodzie miasta” – poinformowała ona korespondentów zachodnich środków masowego przekazu.

Ciekawe rzeczy dzieją się też na wschodzie prowincji Homs, gdzie oddziały syryjskiej armii rządowej walczą z bojownikami Wolnej Armii Syrii. W poprzednim tygodniu bojownicy Wolnej Armii Syrii odparli wojska rządowe dalej od granicy irackiej. W poniedziałek, 5 czerwca oddziały syryjskiej armii rządowej przy wsparciu sojuszniczych libańskich i irackich ugrupowań ochotniczych wznowiły natarcie na tym kierunku.

Ofensywa prowadzona jest na dwóch kierunkach – wzdłuż trasy prowadzącej do granicznej miasta At-Tanf, a także na północy – w rejonie Dżebel Tarat al-Olab. Agencja SANA poinformowała, że „armia przejęła kontrolę nad rejonami Tarat Al-Olab, Szaret Dahlun, Bir Dahlun oraz rejonem na północny wschód od miejscowości Al-Alania. Zlikwidowano wielu bojowników ISIS i dużą ilość ich sprzętu.” W rzeczywistości działania te nie prowadzono przeciw ISIS, ale przeciw wspieranym przez Stany Zjednoczone oddziałom Wolnej Armii Syrii. Pozycje ISIS znajdują się zdecydowanie dalej na północ od tego rejonu.

Do końca dnia oddziałom rządowym udało się przesunąć o ok. 3 – 4 km w kierunku miasta At-Tanf i przejąć kontrolę na sporym górzystym rejonem leżącym na wschód od miejscowości Alania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!