Europa Wiadomości

Komisja Europejska zapowiada eskalację wrogich działań przeciw Polsce, Czechom i Węgrom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jean-Claude Juncker ogłosił na posiedzeniu Komisji Europejskiej, że przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom zostanie wszczęte postępowanie ws. odmowy przyjęcia przez te kraje narzucanych kwot uchodźców – informuje RMF FM.

Decyzja została zapisana w raporcie KE nt. realizacji programu przymusowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch oraz przesiedleń. Dokument przyjęto bez dyskusji – ustaliła dziennikarka radia.

– Pomimo powtarzanych wezwań Czechy, Węgry i Polska naruszyły swoje prawne zobowiązania wynikające z decyzji Rady oraz – zobowiązania wobec innych krajów członkowskich – stwierdzono w dokumencie, którego fragmenty publikuje radio. – Węgry, Polska, Czechy są jedynymi krajami, które nie zmieniły swojego stanowiska i nie zgłosiły zamiaru ani nie relokowały uchodźców, łamiąc prawne zobowiązania.

– Decyzja KE może nas oddalać od koniecznego kompromisu politycznego ws. polityki migracyjnej i pogłębić podziały w UE. Polska jest gotowa do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości – odpowiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej.

/rmf.fm/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!