Europa Polska Wiadomości

Grupa Wyszehradzka solidarnie przeciwko przyjmowaniu imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak oświadczyli ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Węgier, Czech i Słowacji próba dyscyplinowania tych krajów przez Komisję Europejską i zapowiadanie kar za nie przyjęcie islamskich imigrantów jest bezpodstawna. Według przedstawicieli rządów tych krajów, sprawa ta powinna być uzgodniona i podjęta na Forum Rady Europejskiej. Jest to odpowiedź na kolejne groźby ze strony Komisji Europejskiej, która ma rozpocząć wobec Polski, Węgier i Słowacji procedurę naruszenia prawa.

Dzisiaj w Belwederze ministrowie SW krajów V4 omawiali prezydencję Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która kończy się pierwszego lipca. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematów ochrony granic Unii Europejskiej i spraw bezpieczeństwa oraz imigracji. Jak poinformował szef polskiego MSWiA Mariusz Błaszczak przyjęto stanowisko mówiące o tym, że to Rada Europejska powinna zajmować się sprawami imigracji, a decyzje na ten temat powinny być podejmowanie jednomyślnie. Błaszczak powiedział, że kraje Grupy Wyszehradzkiej zgłoszą to stanowisko do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Minister podkreślił zgodne i jednolite stanowisko krajów grupy i powtórzył argumenty przeciwko systemowi tzw. kwot, który Komisja Europejska chce narzucić wszystkim państwom członkowskim UE. Według niego system ten nie sprawdza się, zachęca kolejne tysiące ludzi do przybywania do Europy, a ponadto został wypełniony w zaledwie 12%, a więc to nie tylko Polska czy Węgry mają obiekcje wobec pomysły tak bardzo forsowanego przez brukselskich biurokratów.

Mariusz Błaszczak odnosząc się do tego, że w środę KE ma wszcząć postępowanie wobec Polski, Czech i Węgier ze względu na brak zgody na przyjęcie uchodźców podkreślił, że stanowisko V4 jest jednoznaczne, a to rządy poszczególnych krajów zajmują się polityką dotyczącą bezpieczeństwa i sprawa ta nie leży w gestii Brukseli:

“Mamy świadomość tego, że Komisja Europejska przedstawia różne groźby w stosunku do nas, ale jesteśmy solidarni. Uważamy, że Komisja Europejska nie ma racji. Uważamy, że zapowiedzi dotyczące ukarania państw z Grupy Wyszehradzkiej są bezpodstawne. Uważamy, że polityka bezpieczeństwa jest polityką krajową; nie jest polityką europejską.”

Źródło wsedno24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!