Europa Świat Wiadomości

Komisja Europejska apeluje do USA o zniesienie wiz dla obywateli UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal bankier.p Klomisja Europejska chce zniesienia wiz do USA dla pięciu krajów Unii Europejskiej, wobec których ciągle one obowiązują: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W środę zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w tym celu.

USA są krajem, który nie przyznaje prawa bezwizowego wjazdu wszystkim obywatelom UE. Rok temu, 1 grudnia 2017 r., osiągnięto pełną wzajemność wizową z Kanadą po tym, jak zniosła ona obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii.

W środę Komisja przedstawiła postępy dokonane w ciągu ostatniego roku na drodze do osiągnięcia wzajemności wizowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapowiedziała, że – w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi, których obywatele nadal potrzebują wizy, aby podróżować do USA – będzie nadal angażować się w dialog w tej sprawie z Waszyngtonem.

Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku Stanów Zjednoczonych. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu – powiedział w środę komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kontakty ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie politycznym i technicznym w tej sprawie nasiliły się. Komisja nadal wzywa Stany Zjednoczone do dalszej współpracy w tej kwestii z Bułgarią, Chorwacją, Cyprem, Polską i Rumunią. (PAP)

Czy wierzycie, że te działanie przyniosą jakikolwiek skutek?

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!