Wiadomości

Sukcesy młodych Polek z Zaolzia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uczennice Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie w czołówce finalistów Konkursu Recytatorskiego „KRESY” w Białymstoku!

W drugim tygodniu grudnia do stolicy Podlasia – Białegostoku zjechali młodzi miłośnicy poezji z dwunastu krajów: Białorusi, Bułgarii, Czech, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy i po raz pierwszy z Kirgistanu. Już po raz dwudziesty siódmy odbył się tam finał konkursu recytatorskiego KRESY.

Intensywny tydzień pełen warsztatów, spektakli i zmagań konkursowych zwieńczyła w sobotę 15 grudnia uroczysta gala w Białostockim Teatrze Lalek. Wśród tej trzydziestoosobowej grupki recytatorów znajdowały się również reprezentantki Zaolzia – Weronika Kantor i Julia Pieter – uczennice Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Dziewczyny spisały się na medal. Weronika zdobyła I nagrodę – jedno z trzech głównych trofeów konkursu a Julia zdobyła II nagrodę razem z kolegami z Białorusi i Kirgistanu. Pierwsza recytowała wiersze Wisławy Szymborskiej, druga Haliny Poświatowskiej.

Laureatem Grand Prix został Vincent Marchewka z Bułgarii. Nagroda za interpretację utworu A. Mickiewicza przypadła Bachianie Biegalijew z Kirgistanu.

/glos.live/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!