Wiadomości

Kolejne zatrzymania w śledztwie dot. “drukarni pustych faktur”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym wystawiania pustych faktur.

Trwa śledztwo w sprawie tzw. „drukarni pustych faktur”, która funkcjonowała na terenie województwa mazowieckiego w latach 2016 – 2018 r. Funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie zatrzymali kolejnych dwóch przedsiębiorców, którzy mieli wystawiać puste dokumenty i w ten sposób wyłudzać od państwa zwrot podatku VAT.

Jak ustalili śledczy, nieuczciwi przedsiębiorcy w wymienionym okresie wystawili prawie 1500 faktur, o wartości blisko 23 mln zł, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Podejrzanych zatrzymano na terenie woj. mazowieckiego, w związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w swoich rejestrach. Za popełnione przestępstwo oprócz dotkliwych kar finansowych, może grozić do 8 lat więzienia.

Jak podaje biuro prasowe CBA, nielegalna działalność polegała na “wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym”.

“Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie w trakcie prowadzonych czynności procesowych zatrzymali dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotu, który wykorzystywał «puste» faktury” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie CBA.

To już piąta akcja funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Warszawie w tej sprawie, która kończy się zatrzymaniem podejrzanych. W trakcie prowadzonego śledztwa zarzuty usłyszało już kilkunastu przedsiębiorców, którzy dokonywali nielegalnych działań na fakturach VAT.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!