Wiadomości

Koalicja Polski Śląsk skupia patriotów z trzech województw

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Członkowie patriotycznych stowarzyszeń z trzech śląskich województw skupionych w Koalicji Polski Śląsk spotkali się wczoraj w Opolu.

– Milcząca większość mieszkańców Śląska, która czuje się Polakami i uważa, że Śląsk jest częścią Polski nie jest reprezentowana w debacie publicznej – mówi Piotr Spyra z Koalicji. – Dominuje taka narracja, która przeciwstawia śląskość polskości i stara się wprowadzać separatyzm kulturowy czy w przypadku narodowości śląskiej separatyzm etniczny.

– Głównym naszym celem jest rozwój tej idei polskości Śląska w kierunku Dolnego Śląska. Tak, by ta śląskość obejmowała również terytoria, które były historycznie związane ze Śląskiem, które w pierwotnym swoim położeniu były po prostu polskie – dodaje Grzegorz Flerianowicz, współorganizator spotkania.

Zdaniem Łukasza Grucy ze stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole działania w ramach Koalicji Polski Śląsk są szansą na dokończenie w Gogolinie pomnika poświęconego walczącym i poległym w III Powstaniu Ślaskim uczniom szkół lwowskich. – Inicjatywa utworzenia monumentu powstała jeszcze w 1981 roku. Sprawa bulwersuje, bo do tej pory pod lasem za Gogolinem leży jedynie kilka głazów i nikt z tym nic nie robi – mówi. – Mi się wydaje, że tutaj trzeba zebrać siły, różne środowiska muszą się połączyć, aby tę sprawę doprowadzić do końca, bo to jest sprawa naszego honoru. Honoru tych ludzi, którzy tu walczyli i oddawali życie. Trzeba przypomnieć, że te osoby miały po 16-17 lat i mimo tego, że mieli zakaz przyjechały tu na Śląsk walczyć o Polskę – dodaje.

/Radio Opole/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!