Felietony

Centrum Nauki Kopernik wybuduje Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 2021 r. ma zostać oddana do użytku Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK), która będzie częścią Centrum Nauki Kopernik. Umowy dotyczące dofinansowania tej inwestycji na łączną kwotę ok. 36 mln zł podpisano w środę w Warszawie.

Umowy dotyczące dofinansowania PPK podpisali w środę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Województwo przeznaczyło na dofinansowanie inwestycji z unijnych środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – blisko 17 mln zł. Z kolei dotacja z budżetu miasta Warszawy wyniosła ponad 19 mln zł. Całkowity koszt Pracowni wynosi ponad 65 mln zł.

Dyrektor CNK Robert Firmhofer podkreślił, że fundusze unijne zmieniają Polskę i dzięki nim powstało również Centrum Nauki Kopernik. “Pracownika Przewrotu Kopernikańskiego powstaje na doświadczeniu i na sukcesie Kopernika. Jest zbudowana na naszym doświadczeniu pracy ze zwiedzającymi, na naszym doświadczeniu pracy nad projektami edukacyjnymi” – wyliczał Firmhofer. Dodał, że inwestycja w Pracownię “tak naprawdę inwestycja w kapitał ludzki, w kapitał intelektualny”, a nie w mury.

“To jest inwestycja w ludzi i w nasze głowy” – powiedział. Jak opowiadał Firmhofer, w Pracowni mają być prowadzone unikalne badania nad procesami uczenia się, które mają być ściśle połączone z tworzeniem nowych produktów edukacyjnych. “Naszą ambicją jest przygotować nasze społeczeństwo, zwłaszcza jego młodszą część, do naukowych, technologicznych szans i wyzwań, które stoją przed nami już dzisiaj i które będą przed nami stały jutro” – dodał.

Gmach Pracowni ma stanąć na Powiślu w sąsiedztwie CNK. Ma być wyposażany w nowoczesne instalacje, m.in. fotowoltaiczne tak, by był energooszczędny. “Mamy nadzieję rozpocząć budowę tego budynku w połowie przyszłego roku i zakończyć ją w połowie 2021” – powiedział Firmhofer.

Firmhofer zapytany przez PAP, do jakiej placówki na świecie będzie najbliżej PPK stwierdził, że do amerykańskiego MIT Media Lab. To instytucja powstała przy renomowanym Massachusetts Institute of Technology.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że kolejne pokolenia warszawiaków będą korzystać z PPK. “Myślę, że to wszystko co jest inwestowane w edukację i w naukę, jest bardzo ważne” – podkreśliła.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział w czasie uroczystego sygnowania umów, że przed województwem stoi wyzwanie polegające na sprostaniu międzynarodowej konkurencyjności. “To co nas czeka, to wyzwania w obszarze innowacyjności, nowoczesnych technologii, wszystkich tych nauk, które łączą w sposób interdyscyplinarny nasz potencjał intelektualny z potrzebami (…)” – mówił.

“Mam nadzieję, że to miejsce, (…) będzie kiedyś takim kreatorem nowych wynalazków, kreatorem nowych pomysłów, nowych procesów, nowych technologii nauczania, bo rzeczywiście to jest jeszcze świat, w którym można bardzo, bardzo dużo zrobić” – podkreślił.

PPK ma być pierwszym w Polsce interdyscyplinarnym i międzysektorowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym, tworzącym produkty edukacyjne i prowadzącym badania nad procesami uczenia się. Wyniki prac mają pomóc stworzyć produkty i rozwiązania z zakresu STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki). PPK jest konsorcjum założonym przez CNK, Moje Bambino i BeCreo Technologies.

Inwestycja będzie kosztować ok. 65 mln zł. Oprócz dotacji unijnej i środkom z budżetu Warszawy na całość składać się będą również środki własne CNK i fundusze pozyskane od członków konsorcjum i sponsorów. Nowy budynek zajmie ok. 6 tys. m2 i zostanie połączony z CNK podziemnym łącznikiem.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!