Felietony

Klęska ukraińskiej opozycji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy trwa protest zorganizowany przez opozycję, która domaga się głębokich reform, a także ustąpienia prezydenta Poroszenki. Część uczestników protestu udała się dziś pod Pałac Prezydencki, jednakże drogę zastąpiły im potężne siły policji i Gwardii Narodowej.

Trzeba przyznać, że protest pod względem logistycznym przygotowany został nienagannie – ściągnięto kilkadziesiąt wojskowych namiotów, kuchnie polowe, spore zapasy żywności, wodę mineralną w wielkich butelkach, a nadto sprzęt bojowy, w tym ogromną ilość policyjnych tarcz. A czy jest też broń palna, tego nie wiemy…

W proteście, któremu patronuje Micheił Saakaszwili, były prezydent Gruzji i były gubernator Obwodu Odeskiego, którego prezydent Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, biorą udział politycy wielu partii i organizacji, często mających sprzeczne programy. Wśród jego uczestników jest wielu opozycyjnych deputowanych do Rady Najwyższej, do Rad Obwodowych, a także przedstawiciele władz lokalnych.

Do Kijowa zjechali licznie aktywiści z różnych stron Ukrainy, są tam też świetnie zorganizowani i zaprawieni w walkach bojcy batalionu ochotniczego „Donbas”. Zjawili się tam również w dużej liczbie członkowie różnych grup paramilitarnych. Ale jednak czegoś całej tej akcji brakuje…

Stosunkowo niewielu jest tam bowiem zwykłych mieszkańców Kijowa, którzy najwyraźniej mają już dość kolejnych przewrotów i rewolucji. Nie udało się więc organizatorom przyciągnąć dziesiątków, nie mówiąc już o setkach tysięcy osób. Saakaszwili robi więc dobrą minę do złej gry:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!