Polska Wiadomości

Katowice: kolejne mieszkania nur für Ukrainer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Katowicach wyremontowano za unijne pieniądze kolejne mieszkania z przeznaczeniem wyłącznie dla Ukraińców – informuje portal kresy.pl.

Katowice przekazują Ukraińcom kolejne mieszkania. Lokale zostały przygotowane głównie w dzielnicach Ligota i Szopienice, a także w Śródmieściu i w Bogucicach. To łącznie 11 mieszkań jednopokojowych i 13 dwupokojowych.

Co interesujące, oficjalnie są to mieszkania socjalne, ale mają wyższy standard niż tradycyjne lokale socjalne w Katowicach (Ukraińcy nie mogą przecież mieszkać jak jacyś Polacy-biedacy – przyp. red.). Wszystkie są po remoncie i wyposażone w centralne ogrzewanie, a dodatkowo m.in. w meble kuchenne, lodówkę, pralkę, a także komody, wersalki, rozkładane fotele z funkcją spania, zestawy garnków i patelni.

Koszt wyremontowania i wyposażenia tych mieszkań wyniósł 2,7 mln zł. Pieniądze pochodziły w całości z funduszy europejskich.

Ponadto, lokale będą “uchodźcom” z Ukrainy użyczane, a nie wynajmowane. Tym samym, w związku z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną, nie mają tu zastosowania np. przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów czy mieszkaniowym zasobie gminy. „Mówiąc wprost, przy użyczeniu łatwiej jest pozbyć się lokatora”.

Mieszkania mogą trafić przede wszystkim do tych “uchodźców”, którzy przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania, na kwaterunku tymczasowym, względnie u osób prywatnych. Według przyjętego systemu oceny, największe szanse na mieszkanie mają Ukraińcy samotnie wychowujący dzieci, którzy pracują lub mają pracującego członka rodziny i przebywają na terenie miasta Katowice.

Dodatkowe punkty są przyznawane np. za orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku uczęszczania dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły w Katowicach. Premiowane będą też osoby, które aktywnie działają na rzecz “integracji uchodźców ze społecznością lokalną”, cokolwiek to znaczy.

Zgodnie z założeniami projektu, jeśli “uchodźcy” nie będą już potrzebować pomocy, to lokale przeznaczone zostaną do wynajęcia na rzecz osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na podstawie odrębnych przepisów.

Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice wyjaśnia, że „projekt ma na celu ekonomiczne usamodzielnienie obywateli Ukrainy” i stąd zawiera preferencje dla osób, które podejmują w Katowicach legalną pracę czy też posyłają dzieci do szkół. Innymi słowy – jest to projekt unijny, mający na celu stricte ukrainizację Polski.

Polecamy również: Żydówka zaproponowała dostarczanie pedofilom “lalek erotycznych” w kształcie dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!