Europa Wiadomości

Czym jest dyrektywa budynkowa?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Eurokomuniści przegłosowali wczoraj tzw. dyrektywę budynkową EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), którego celem jest tzw. “zeroemisyjność” budynków do 2050 roku. W głosowaniu wzięło udział 615 parlamentarzystów. 370 było “za”, a 199 “przeciw”. 46 europosłów wstrzymało się od głosu.

Czym jest dyrektywa budynkowa? Według jej zapisów, nowe budynki muszą być “zeroemisyjne’ od 2030 roku, a nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych muszą być zeroemisyjne od 2028 roku.

Dyrektywa mówi , że w przypadku budynków mieszkalnych “państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotniej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20-22 proc. do 2035 roku”.

Dokument zakłada redukcję emisji w budownictwie o co najmniej 60 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2015. Osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej ma nastąpić do 2050 roku. To oznacza, że wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku, mają być bezemisyjne.

Poinformowano także, iż “istniejące budynki będą musiały być przekształcenie na zeroemisyjne do 2050 roku”, zaś “do 2040 roku planowane jest wycofanie kotłów na paliwa kopalne z budynków”. Do 2030 roku Bruksela chce przeprowadzić renowację 16 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej i 26 proc. do 2033 roku. Niezależnie od tego, jaki plan przygotuje Polska, przymusowe remonty będą czekały kilka milionów obywateli. Według różnych szacunków oznacza to konieczną modernizację nawet 800 tys. domów jednorodzinnych.

Do całej sprawy odniosła się była premier i europoseł PiS Beata Szydło.

-Liberalno-lewicowa większość w Parlamencie Europejskim właśnie przegłosowała dyrektywę tzw. «budynkową», która w efekcie doprowadzi miliony mieszkańców Unii, w tym miliony Polaków, do biedy oraz utraty ich własnych domów – oświadczyła. Jej zdaniem przegłosowana dyrektywa spowoduje ubóstwo mieszkaniowe i energetyczne.

NASZ KOMENTARZ: Dyrektywa budynkowa to przede wszystkim cios we właścicieli prywatnych mieszkań. Celem brukselskich komunistów jest doprowadzenie do sytuacji, w której Polacy i inne narody Europy nie będą właścicielami i wszystko będzie na wynajem, łącznie z samochodami i mieszkaniami.

Polecamy również: Żydówka zaproponowała dostarczanie pedofilom “lalek erotycznych” w kształcie dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!