Historia

Kalendarium historyczne: 22 marca 1940 – Niemcy mordują ks. Bronisława Komorowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalendarium historyczne: rocznica zamordowania przez Niemców wybitnego polskiego kapłana z Pomorza Gdańskiego – Bronisława Komorowskiego.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się życiu i działalności tego człowieka.

Bronisław Komorowski urodził się 25 maja 1889 roku w Barłożnie koło Starogardu Gdańskiego. Jego rodzicami byli Jan oraz Katarzyna z domu Gencza. Po ukończeniu w 1910 gimnazjum w Chełmnie wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie. W 1914 przyjął święcenia kapłańskie i został wikarym w parafii w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego. Rok później został przeniesiony do Gdańska, do parafii św. Mikołaja.

Już jako młody wikary prowadził także działalność społeczno-polityczną wśród ludności polskiej. Podczas katechez uczył dzieci historii Polski oraz języka polskiego. Od 1919 w ojczystym języku wygłaszał także kazania podczas mszy. W 1923, wraz z grupą polskich działaczy, założył Towarzystwo Budowy Kościołów Polskich. 28 lipca 1924 roku został mianowany kuratorem nowej placówki duszpasterskiej dla Polaków w Gdańsku – Wrzeszczu.

Dzięki niemu, budynek dawnej ujeżdżalni został przekształcony w kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. Świątynia była jednym z centrów polskości w Wolnym Mieście Gdańsku, a ks. Komorowski jednym z najaktywniejszych działaczy tamtejszej Polonii. Udzielał się m.in. w Gminie Polskiej, Towarzystwie Ludowym Jedność, zasiadał też jako radny, a zarazem jedyny Polak, w radzie miejskiej Gdańska.

Jego działalność nie podobała się Niemcom w sposób wyjątkowy. Trafił na hitlerowską listę proskrypcyjną. Już 1 września 1939 roku został aresztowany, pobity i uwięziony w gdańskiej Victoriaschule, następnie zaś osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Jako polski duchowny i patriota, był prześladowany ze szczególną zaciekłością w ramach Intelligenzaktion. 22 marca 1940 roku zginął rozstrzelany wraz z 67 innymi, najwybitniejszymi działaczami polskimi z Wolnego Miasta Gdańska.

13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w grupie 108 męczenników II Wojny Światowej. Rok później odsłonięto pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego na skwerze jego imienia w Gdańsku.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!