Historia

Kalendarium historyczne: 22 kwietnia 2023 – umiera Krzysztof Karoń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kalendarium historyczne: rocznica śmierci wybitnego znawcy tematu marksizmu i skrajnie lewicowej antykultury – Krzysztofa Karonia.

Dziś w naszym kalendarium przyjrzymy się życiu i działalności tego człowieka.

Rok temu, 22 kwietnia 2023 roku, po długiej walce z chorobą nowotworową zmarł Krzysztof Karoń, publicysta, pisarz oraz autor cyklu wykładów “Program Wiedzy Społecznej”, poświęconych historii marksizmu i nowej historii kultury. Twórca miał 68 lat.

Krzysztof Karoń był publicystą i wykładowcą, urodzonym w 1955 roku w Tomaszowie Mazowieckim.

Od roku 1990 pracował w Firmie A.R. KARO. Od roku 1994 współpracował z producentem urządzeń do profesjonalnej oceny koloru – firmą KAROŃ Lettero Zakład Produkcyjny Sp. z o.o. Opublikował dwie książki dotyczące grafiki, składu komputerowego i poligrafii: Color management: teoria i praktyka (Warszawa, 1998) oraz Techniki druku i komputer (Warszawa, 2000).

Na początku XXI wieku prowadził kawiarnię Kultura, która oprócz usług gastronomicznych oferowała usługi poligraficzne. Około 2010 roku założył witrynę „World Museum” (historiasztuki.com.pl) na której publikował autorskie opracowania z dziedziny historii sztuki i kultury

Był autorem cyklu wykładów “Program Wiedzy Społecznej”. Zasłynął z wydanej w 2018 roku monografii “Historia antykultury”, za którą otrzymał nagrodę fundacji PAFERE w 2019 roku i był nominowany do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

W ostatnich latach Karoń był bardzo aktywny w przestrzeni mediów, głównie internetowych, gdzie wypowiadał się na temat zagrożeń płynących z ideologii marksizmu. Niejednokrotnie przestrzegał przed niszczącym wpływem pewnych nurtów i tendencji, które zauważał i nazywał w przestrzeni publicznej. Gościł w programach między innymi: Telewizji Media Narodowe, wRealu24, czy wPolsce.pl.

Poprzedni wpis z naszego kalendarium dostępny jest tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!