Wiadomości

Kaczyński: Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich na za rok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ludzie, którzy powołują się nieustannie na konstytucję, jednocześnie tej konstytucji nie szanują. Te wybory powinny się odbyć, chyba że zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny. Ale tu muszą być spełnione pewne warunki, które teraz nie są spełnione. Nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich na za rok – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak zaznaczał, nie ma takiej przesłanki w konstytucji. – To byłoby oczywiste jej złamanie, my tego nie chcemy robić. Wybory korespondencyjne, które proponujemy, zabezpieczają życie i zdrowie Polaków, są całkowicie bezpieczne, zarówno dla głosujących jak i organizatorów – zapewnił.

Ocenił także, że opozycja dlatego żąda przesunięcia wyborów, bo ocenia swoje szanse jako niewielkie.

Odnosząc się do sondaży wyborczych, w których Andrzej Duda ma znaczącą przewagę nad innymi kontrkandydatami, prezes PiS mówił, że prezydent „sprawdza się w trudnej sytuacji, to jest jego źródło poparcia”.

Kaczyński pytany o to, jak będzie głosował wicepremier Jarosław Gowin i jego Porozumienie, odparł: „Gowin jest przeciwnikiem wyborów w tej chwili, uzasadniał to różnego rodzaju zagrożeniami zdrowotnymi, ale to głosowanie korespondencyjne takich zagrożeń nie stwarza”.

– Jedyna decyzja racjonalna, zgodna z konstytucją, to przeprowadzenie tych wyborów. Mam nadzieję, że Jarosław Gowin pójdzie razem z obozem Zjednoczonej Prawicy – wskazał.

Czytaj też:

Trzeszczy w koalicji? Gowin miał odrzucić ultimatum Kaczyńskiego

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!