Wiadomości

Jutro prezydent Duda wyda postanowienie w sprawie sędzi Gersdorf

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jutro prezydent Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia w stan spoczynku I prezes Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Gersdorf – powiedziała w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.

Prezydencka minister zapewniła, że „nigdy zamiarem pana prezydenta nie było „czyszczenie” czy pozbywanie się kogokolwiek z SN”.

– Wręcz przeciwnie – dodała.

Na uwagę, że jednak „taki jest efekt”, ponieważ część składu SN zostanie wymieniona w wyniku zmiany wieku przechodzenia w stan spoczynku, Surówka-Pasek odparła, że „takie głosy można byłoby uznać za zasadne, gdyby nie było mechanizmu, który przewidywałby przedłużenie czasu orzekania po ukończeniu 65 lat”.

– Stworzenie szansy na dalsze orzekanie powoduje, że taki zarzut jest chybiony – podkreśliła.

Pytana, czy sędzia Gersdorf przestanie być I prezesem, Surówka-Pasek zaznaczyła, że „przepis ustawy wskazuje, że wraz z przejściem w stan spoczynku przestaje się pełnić funkcję I prezesa SN”.

– Data stanowiąca owo przejście jest wskazywana przez prezydenta, który realizuje dyspozycję zawartą w ustawie – powiedziała.

Pytana, kiedy możemy spodziewać się postanowienia prezydenta w tej sprawie, Surówka-Pasek odparła, że terminem dla pana prezydenta jest wtorek, 3 lipca.

– Wówczas będzie wydane postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia pani I prezes w stan spoczynku – zapowiedziała minister.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!