Felietony

Jeśli tę bitwę Talibowie wygrają, to będzie już koniec…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Talibowie idą jak burza. Kontrolują już prawie cały kraj. Na terenach zamieszkałych przez Pasztunów stanowiących blisko połowę ludności Afganistanu, Talibowie witani byli i są jak wyzwoliciele. Także Beludżom, a nawet sporej części Tadżyków zdaje się być bliżej do Talibów niż do wspieranych przez lata przez USA władz w Kabulu. Hazarowie? Też nie zamierzają ginąć za Ghani’ego. Armia afgańska, przeszkolona i uzbrojona przez NATO, rozsypała się niczym domek z kart. Wielu żołnierzy od zawsze sympatyzowało z Talibami i teraz przeszło na ich stronę…

Jeśli ktokolwiek miałby powstrzymać zwycięski pochód Talibów, to tylko Turcy, przynajmniej tak się zdaje. W Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 miliony), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności.

Niekwestionowanym przywódcą afgańskich Turków jest były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum, który w przeszłości wykonywał różne wolty. Wcale nie jest niemożliwe, że mógłby on dogadać się z Talibami, ale na razie Talibowie zdają się nie brać tego pod uwagę. W tych okolicznościach zapowiedział on utworzenie niepodległego Południowego Turkiestanu, który miałby obejmować tereny, na których Uzbecy i Turkmeni stanowią większość ludności.

Mianowany w maju 2020 roku marszałkiem „Generał Dostum” przybył niedawno do Mazar-i Szarif, największego miasta na północy Afganistanu, które obecnie stanowi centrum koncentracji wielkiego zgrupowania sił rządowych i tureckich milicji. Ale bitwa o Szebergan (4-7 sierpnia), a także walki o inne miasta tureeckie zakończyły się wygraną Talibów. Czy inaczej będzie w Mazar-i Szarif, do którego przybył też syn marsz. Dostuma, Jar Mohammad, który wcześniej dowodził siłami rządowymi w bitwie o Szebergan?

Mazar-i Szarif było już kilkakrotnie atakowane przez Talibów, ale były to raczej rozpoznania bojem. Dziś rano rozpoczęło się natarcie na wielką skalę. Jeśli tę bitwie Talibowie wygrają, praktycznie pozostanie im już do zdobycia, poza mniej istotnymi punktami, tylko Kabul, przy czym będzie to już tylko kwestią czasu. A jeśli wojska Dostuma zdołają odeprzeć atak? Wtedy może być naprawdę ciekawie, gdyż możemy spodziewać się większego zaangażowania Turcji na jego rzecz…

Na razie jednak, jak wynika z napływających doniesień, Talibowie przełamali zewnętrzny pierścień obrony i minęli bramę miasta.

Czytaj też:

Talibowie zdobyli Asadabad, stolicę prowincji Kunar, a także cztery dystrykty tejże prowincji

Wielka ofensywa Talibów

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!