Europa Wiadomości

Jeden z islamistów odpowiedzialnych za atak w Londynie wcześniej sam przyznał służbom, że ma zamiar zostać terrorystą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

 

Youseff Zaghba został umieszczony na międzynarodowej liście podejrzanych o walkę po stronie ISIS, gdy rok temu włoska policja uniemożliwiła mu podróż do Syrii. Podczas zatrzymania skonfiskowano mu telefon, na którym znaleziono materiały powiązane z dżihadem, flagi ISIS oraz video z dekapitacji. Sąd jednak uznał, że dowody nie były dostateczne, żeby postawić mu zarzuty.

Włoskie służby twierdzą, że poinformowały agencje brytyjskiego wywiadu MI6 i MI5 o zagrożeniu, jakie stanowi Zaghba, który po zatrzymaniu na lotnisku w Bolonii powiedział wprost przesłuchującym go policjantom: „Wyruszam, żeby zostać terrorystą”. Mimo wszystko ten 22-letni obywatel Włoch dostał się legalnie do Wielkiej Brytanii, gdzie wraz z Khuramem Butt i Rachidem Redouane dokonał ataku w centralnym Londynie.

Wszyscy trzej terroryści nie kryli się nigdy ze swoim islamizmem i byli znani policji i wywiadowi. Minister Spraw Zagranicznych Boris Johnson powiedział, że opinia publiczna ma prawo nie rozumieć, jakim cudem służby mogły uznać Butta za niewielkie zagrożenie, zważywszy że pokazano go na przykład w filmie dokumentalnym „The Jihadi Next Door” („Dżihadyści z sąsiedztwa”) i był karany za bójkę w „obronie islamu”. Redouanowi natomiast w 2009 roku odmówiono azylu, ale bez przeszkód pozostał w kraju.

Źródło: euroislam.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!