Wiadomości

ISIS wzywa swoich braci w Tunezji do wspólnej walki przeciwko LNA?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sieci pojawiło się dziś nagranie, na którym widzimy zamaskowanego człowieka, który w imieniu ISIS wzywa „braci w Tunezji” do wspólnej walki przeciwko dowodzonej przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej. Administratorzy strony LNA twierdzą, że nagranie jest autentyczne i że nagrane zostało dziś rano.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe, obsługiwane przez personel turecki.

12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę. Wielkich postępów nie udało im się jednak poczynić.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA).

5 stycznia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, iż Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swych wojsk w Libii. Podkreślił, że wojska tureckie mają realizować tam zadania szkoleniowe i bojowe, wspierając uznawany przez ONZ Rząd Porozumienia Narodowego, na którego czele stoi Fajiz al-Saradż, mający siedzibę w Trypolisie, atakowanym od szeregu miesięcy przez Libijską Armię Narodową (LNA) feldmarszałka Chalify Haftara.

Erdogan dodał, że wojska tureckie utworzą w Libii centrum operacyjne pod dowództwem generała porucznika, który skupi się na koordynacji działań i szkoleniu. Powiedział, że pierwsze oddziały już są stopniowo rozmieszczane, ale większa koncentracja sił nastąpi później. Nie sprecyzował jednak, jakie konkretnie siły Turcja zamierza skierować do Libii i jakim sprzętem ma dysponować turecki kontyngent.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!