Europa Polska Wiadomości

Irlandia: Mężczyzna odpowiedzialny za morderstwo dwóch Polaków został zwolniony na przepustkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal londynek.net David Curran miał 17 lat, gdy 28 lutego 2008 r. zaatakował 28-letniego Pawła Kalitę i 27-letniego Mariusza Szwajkosa przed ich domem na Benbulben Road w dublińskiej dzielnicy Drimnagh. Mężczyźni zmarli w wyniku ran zadanych śrubokrętem w głowę.

Zabójstwo obu Polaków było wstrząsem dla polskiej społeczności i Irlandczyków. Curran przyznał się do morderstwa, jednak w czasie procesu twierdził, że dokonał go w afekcie. W maju 2010 r., po trwającej trzy tygodnie rozprawie, został skazany na podwójne dożywocie.

Niedawno Curran, mający obecnie 28 lat, został na dobę zwolniony z więzienia, aby spotkać się z rodziną. Alan Kennedy, przyjaciel i pracodawca Pawła i Mariusza, ostro skrytykował władze za to, że wypuściły zabójcę na ulice – podaje Dublinlive.ie.

“Zmartwiłem się tym i bardzo zdenerwowałem. Wiedziałem, że pewnego dnia dostanę taką wiadomość od dziennikarzy, którzy zobowiązali się, że mnie będą informować, jeśli dzieje się coś ważnego. Ale to i tak niczego nie ułatwia” – przyznał podczas rozmowy w radio Liveline, dodając, że postarał się o to, aby polskie rodziny w Irlandii nie dowiedziały się, kiedy Curran będzie na wolności.

Zapytany przez dziennikarza, czy uważa, że było to zabójstwo na tle rasowym, Kennedy odpowiedział: “Nie sądzę. Wątpię, czy rozważał nawet, że osoba, którą zamierzał zamordować, to inna istota ludzka stojąca na dwóch nogach; tym bardziej nie zastanawiał się nad narodowością swoich ofiar”.

Jak skomentujecie taką pobłażliwość sądu?

Źródło: londynek.net

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!