Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Według Banku Światowego Ukraina aby dorównać gospodarczo Polsce potrzebuje aż 50 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal krtesy.pl Bank Światowy wydał w czwartek specjalny raport na temat Ukrainy, w którym prognozuje, że przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego dochody Ukraińców osiągną obecny „polski” poziom za 50 lat.

W swoim raporcie Bank Światowy stwierdził, że tempo rozwoju gospodarczego Ukrainy znajduje się na zbyt niskim poziomie, by kraj ten mógł gospodarczo dogonić sąsiadów. W 2018 roku PKB Ukrainy wzrósł o 3,3 proc. i jak stwierdzono, zmniejszenie poziomu biedy i dystansu dzielącego Ukrainę od krajów europejskich wymaga znacznie wyższego wzrostu gospodarczego. „Z punktu widzenia PKB na mieszkańca, Ukraina pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów w regionie, tj. na poziomie Mołdawii, Armenii i Gruzji” – napisano w raporcie.

Bank Światowy zauważył, że w 1990 roku poziom PKB per capita według parytetu siły nabywczej w przypadku Polski i Ukrainy (wówczas USRR – red.) był zbliżony, a obecnie Polska pod tym względem wyprzedza Ukrainę trzykrotnie. „Biorąc pod uwagę tempo wzrostu gospodarczego, Ukraina będzie potrzebować ponad 50 lat, aby osiągnąć poziom dochodów dzisiejszej Polski” – napisano w dokumencie.

W raporcie zawarto ostrzeżenie, że w razie pozostania produktywności i tempa napływu inwestycji na Ukrainę na obecnym, niskim poziomie, tempo wzrostu gospodarczego tego kraju może spaść do zera.

Transformację Ukrainy w kierunku konkurencyjnej gospodarki rynkowej uznano za „niedokończoną”. Wskazano na dużą rolę państwa w gospodarce, słabą ochronę praw własności przez sądownictwo i urzędy państwowe oraz wysoki poziom korupcji. Jak napisano, naruszanie wolnej konkurencji odstrasza zagranicznych inwestorów od Ukrainy. Innymi wskazanymi słabościami ukraińskiej gospodarki są nadmierna zależność od eksportu surowców i niska produktywność. „Statystyczny robotnik w Niemczech w ciągu 17 dni produkuje tyle, co statystyczny robotnik na Ukrainie w ciągu roku” – twierdzą autorzy raportu.

Zdaniem Banku Światowego dla przyciągnięcia inwestycji i zwiększenia produktywności Ukraina potrzebuje szeregu zmian, m.in. zmniejszenia roli państwa w gospodarce (w tym prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i likwidacji monopoli), usunięcia przeszkód dla przedsiębiorczości, wolnego obrotu ziemią, reformy oświaty, czy lepszej ochrony własności.

Czy uważacie, że nasi wschodni sąsiedzi są w stanie dogonić Europę Zachodnią? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!