Wiadomości

Wielki protest przeciwko Netanjahu w Tel Awiwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tysiące Izraelczyków demonstrowało w sobotę w Tel Awiwie przeciwko desygnowanemu na premiera Benjaminowi Netanjahu, którego opozycja oskarża o próbę ograniczenia władzy sądowniczej w kraju. Netanjahu obecnie jest w trakcie tworzenia koalicji rządowej, na co ma czas do 28 maja.

Organizatorzy protestu poinformowali, że na ulice Tel Awiwu wyszło ok. 80 tys. osób. Z kolei policja twierdzi, że demonstrowało 10 tys. osób.

Pretekstem dla opozycji do zorganizowania manifestacji była m.in. środowa decyzja prokuratora generalnego Izraela Awichaja Mandelblita, który na październik przełożył przesłuchanie Netanjahu, planowane w związku z zarzutami korupcyjnymi wobec izraelskiego premiera.

W lutym br. Mandelblit zapowiedział, że zamierza postawić Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji. Premier konsekwetnie zaprzecza oskarżeniom i nazywa je „polowaniem na czarownice”.

Niezadowolenie opozycji wzbudza również zamiar Netanjahu zawarcia koalicji z partiami prawicowymi, ultranacjonalistycznymi i religijnymi, które chciałyby przeforsować w Knesecie kontrowersyjne ustawy, w tym takie, które miałyby uchronić premiera przed postępowaniem karnym.

Ugrupowania te popierają ograniczenie kompetencji Sądu Najwyższego i przyznanie premierowi immunitetu, dzięki któremu Netanjahu uniknąłby odpowiedzialności karnej w przypadku postawienia go w stan oskarżenia. W rozmowach nad utworzeniem koalicji trwa na razie jednak impas, bowiem partie nie mogą wypracować wspólnego stanowiska w kwestii poboru do wojska ultraortodoksyjnych Żydów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!