Wiadomości

Irańscy Turcy: Turecki naród Azerbejdżanu nie cofnie się w obronie swych żywotnych interesów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niejako w cieniu tego, co dzieje się w Syrii i Iraku, rozgrywają się wydarzenia w Iranie, gdzie również mamy do czynienia z konfliktami narodowościowymi, w których ścierają się Turcy, Kurdowie i Persowie.

Organizacje zrzeszające Turków z Południowego Azerbejdżanu we wspólnym oświadczeniu oskarżają władze Iranu o inspirowanie waśni narodowościowych poprzez napuszczanie Kurdów na Turków. Przypominając ostatnie napaści i ataki terrorystyczne, sygnatariusze oświadczenia piszą: “Nasz naród, tak jak w przeszłości i teraz, ma prawo eliminować te zagrożenia terrorystyczne i roszczenia terytorialne najlepiej, jak potrafi”. Zaznaczono, iż za tymi aktami terroru kryją się “palce irańskiego reżimu ukryte wśród partii kurdyjskich”.

“Turecki naród Azerbejdżanu żył i współdziałał z kilkoma ludami żyjącymi w Azerbejdżanie na przestrzeni dziejów i nie pozwoli, aby te prądy podważyły ​​to współistnienie i wzajemne zrozumienie swoimi destrukcyjnymi działaniami w przyszłości. Niewątpliwie w wolnej przyszłości Azerbejdżanu to pokojowe współistnienie będzie kontynuowane w demokratycznych i nowoczesnych warunkach” – czytamy w oświadczeniu.

“Na koniec raz jeszcze potępiamy wszystkie strony, które spoglądają na historyczne ziemie Azerbejdżanu i dokonują nielegalnych i terrorystycznych działań w tym kierunku, i ostrzegamy je, by nie wystawiały na próbę cierpliwości Azerbejdżanu. Oczywiście spowoduje to bolesne wydarzenia w regionie, podobnie jak w przeszłości” – napisano w oświadczeniu, dodając, że “turecki naród Azerbejdżanu będzie bronił swojej tożsamości narodowej i integralności terytorialnej, zwłaszcza w Azerbejdżanie Zachodnim, i nie cofnie się w obronie swych żywotnych interesów.”

W tym miejscu warto przypomnieć, że Turcy stanowią mniej więcej jedną czwartą ludności Iranu, przy czym przez całe stulecia to oni stanowili tam czynnik dominujący, ale od ponad stu lat to znowu Persowie grają tam pierwsze skrzypce. Szerzej o tym tutaj:

Persowie straszą azerbejdżańskim imperializmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!