Wiadomości

TVP Info: Były dowódca rodzajów sił zbrojnych generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień – ustalił portal tvp.info. Chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty w tym śledztwie usłyszały też trzy inne osoby. Generał Różański odrzuca oskarżenia zawarte w artykule opublikowanym na portalu TVP Info.

Portal tvp.info zwrócił się z pytaniami do stołecznej prokuratury. Prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przekazała nam, że postępowanie przygotowawcze „nie zostało jeszcze zakończone”.

– W jego toku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy wskazujący na szereg nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów współpracujących w organizacji pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych „Air Show” w Radomiu w latach 2011-15 oraz w zakresie gospodarowania środkami finansowymi pozostałymi po rozliczeniu kolejnych edycji pokazów, czterem osobom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych – przekazała Skrzyniarz.

Jak wynika z ustaleń portalu TVP Info, chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty usłyszały też trzy inne osoby. Pieniądze te pochodziły ze sprzedaż towarów oraz usług Air Show w Radomiu w 2016 r. oraz poprzednich edycji tych pokazów lotniczych. Zgodnie z prawem środki te powinny trafić do budżetu państwa. Jednak zamiast tego generał R. przekazał te pieniądze na stowarzyszenie SWAT.

Pieniądze miały zostać przeznaczone na wynagrodzenie za prowadzenie rachunku stowarzyszenie, a także na działalność statutową. SWAT przez całe lata był współorganizatorem radomskiego Air Show. Pieniądze pozyskane przez stowarzyszanie to odsetki w wysokości 8 proc. od pieniędzy, jakie zarobił Air Show.

W tym samym śledztwie w kwietniu 2019 roku Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M., płk. Dariusza M. – szefa Oddziału Ekonomiczno-Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk. rez. Ryszarda P.

Generał Różański odrzuca oskarżenia zawarte w artykule opublikowanym na portalu TVP Info. Z byłym dowódcą sił zbrojnych skontaktowała się Wirtualna Polska. Różański w rozmowie z portalem zapewniła, że zgadza się na użycie jego pełnych danych.

– Mogę krótko odpowiedzieć, że informacje zawarte w tym artykule, w całej jego treści, są nieprawdziwymi – powiedział. Różański dodał jednocześnie, że już wkrótce w sprawie wyda oficjalne oświadczenie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!